Vandalismus v Jihlavě

Lavičku Václava Havla v Jihlavě poničili vandalové!

Poničená lavička Václava Havla
Zdroj: Profimedia
Téma:

Jihlavskou lavičku Václava Havla poškodil zatím neznámý pachatel. V centru města přitom stojí teprve od konce léta.

Lavičku tvořila dvě křesla spojená kulatým stolkem. Jedno někdo převrhl a zlomil tak i jednu z kovových noh stolu. „Událost řešíme jako poškození cizí věci a vandalismus“, řekl zástupce ředitele Městské policie Jihlava Stanislav Maštera. Policisté pachatele hledají, procházet budou i záznamy z okolních kamer. Škoda je asi 10 tisíc korun. Událost tak bude kvalifikována jako trestný čin.

 
Zničenou lavičku bude muset demontovat a odvézt do skladu. Pak bude město řešit její opravu. „Je to odsouzeníhodný čin, který je naprosto nepochopitelný. Nejde jen o hmotnou škodu, ale o nenahraditelnou škodu na hodnotách, které má lavička symbolizovat,“ uvedla primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

 


Lavička byla odhalena před jihlavským kinem Dukla letos 21. srpna. Brzy na to se stala terčem mnoha diskuzí. Lidem se nelíbila například její vysoká pořizovací cena okolo čtvrt milionu korun. Lavičku přitom městu darovala rodina Pospíšilových z Jihlavy.

 


Jihlava není jediným městem, které se pyšní lavičkou Václava Havla. Po světě jich jsou již téměř čtyři desítky, například ve švýcarské Ženevě.
 

Související témata:
nep TN.cz