Obří důl

Lavina pod Sněžkou zabíjela. Utrhla se až napodruhé, ukázala analýza

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 18. 2. 2021 21:35
17.2. 2021 19:21
Téma:

Horská služba ve středu zveřejnila podrobnou analýzu tragédie v Obřím dole pod vrcholem Sněžky, kde v pondělí odpoledne pod lavinou zahynul mladý skialpinista. Jeho starší parťák vyvázl s vážnými zraněními. Z analýzy vyplývá, že se masa sněhu utrhla až napodruhé, první sjezd ji neutrhl.

"Po výstupu na Sněžku se oba skialpinisté rozhodli sjet dolů jihozápadní stěnou směrem do Obřího dolu jedním ze žlabů, který ještě nebyl rozježděný. Po dojezdu k "Trkači“ si znovu nalepili skialpinistické pásy a začali stoupat po turistické cestě směrem ke Slezskému domu do Obřího sedla," píše se na začátku rozboru události, která vyvrcholila utržením laviny.

 

Odtud měli oba skialpinisté zamířit k Luční boudě, pro cestu dolů pak podle zprávy horských záchranářů zvolili žlab Úpička. "Protože se jim sjezd líbil, rozhodli se vydat se opět vzhůru s tím, že si ho sjedou znovu. Nalepili si pásy a později si připevnili lyže přímo na batohy a stoupali. Po chvíli se starší skialpinista rozhodl zastavit a zůstat dole. Počká na parťáka a pokusí se ho nafilmovat a nafotit při jeho dalším sjezdu. Ten zatím pokračoval ve stoupání po levé straně strmého svahu," uvádí horská služba.

 

Při prvním sjezdu vydržela takzvaná nosná vrstva a neprolomila se, protože zátěž byla rozložená do plochy lyží obou výletníků.

 

 

"Při výstupu v lyžařských botách se zatížení výrazně zvětšilo a na okraji sněhového polštáře se prolomila nosná vrstva, čímž došlo k uvolnění laviny. Mladší skialpinista byl stržen lavinou, která ho nesla přes strmý, sněhem zakrytý ledový práh (cca 10 m vysoký). Až o kousek níž se zastavila," tvrdí rozbor.

 

Masa sněhu strhla i staršího skialpinistu, který zůstal dole v roli kameramana. Zranila ho a otřásla jím, ale nezasypala ho. O chvíli později (krátce po 12:30) volal muž na tísňovou linku, ale protože utrpěl mimo jiné těžký otřes mozku, komunikace s ním byla pro operátory složitá.

 

Kromě záchranářů postupujících po zemi k utržené lavině před pondělní 14. hodinou dorazil také vrtulník. V tu samou chvíli se nasazení záchranáři teprve dozvídají, že se pohřešuje i mladší skialpinista.

 

I když se ho daří pod lavinou najít, resuscitace je bohužel neúspěšná. Zraněného muže mezitím odváží přivolaný vrtulník do nemocnice.

 

Připomeňte si pondělní tragédii v reportáži:

 

TN.cz