Silná slova

Rusové zuří: Sestřelení našeho letadla byla plánovaná provokace

Téma:

Sestřel ruského letadla není podle ruského ministra zahraničních věcí náhoda, ale provokace. Sergej Lavrov kritizoval nejen reakci turecké vlády, ale také dalších odpovědných orgánů.

Sergej Lavrov nazval střelbu na ruské letadlo plánovanou provokací, píše ruský web rt.com. "Ankara selhala při řešení vzniklé situace,“ později dodal. "Máme vážně pochybnosti o tom, že se jednalo o náhodný akt. Velice to připomíná naplánovanou akci,“ nechal se Lavrov slyšet na včerejší tiskové konferenci.


Ve středu ruský ministr zahraničí hovořil o postoji Ruska k incidentu s letounem Su-24, během konference novináře ubezpečil o tom, že Rusko nebere vzniklý incident jako důvod k vyhlášení války. Také dodal, že postoj Ruska k tureckému lidu se s touto krizí nemění. Ministr zahraničí ale zdůraznil, že tímto vznikají otázky k jednání současného tureckého vedení.


Anketa

Bylo sestřelení letadla plánované nebo to byla náhoda?

Hlasovalo 344 lidí.
K incidentu došlo po náletech na ropná pole a cisterny Islámského státu. Lavrov také médiím sdělil, že tento incident vrhá nové světlo na nelegální obchod s ropou, který IS vytvořil na svém území. Teroristé podle něj využívají turecké území k plánování svých akcí v Sýrii a dalších zemích.


Podívejte se na reportáž TV Nova:


Turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Çavuşoğlu kondoloval svému ruskému protějšku a snažil se akci ospravedlnit tím, že Ankara neměla tušení o původu ani úmyslech sestřeleného bombardéru. Podle informací turecké strany bombardér narušil jejich vzdušný prostor, pilot byl až desetkrát varován, aby sdělil své úmysly a okamžitě změnil směr svého letu, ale veškerá varování byla ignorována. Podle tureckých zdrojů se letadlo nacházelo po dobu 17 sekund až 2 kilometry za hranicí tureckého vzdušného prostoru. Ruské úřady trvají na tom, že k varování z turecké strany nedošlo a že se jejich letadlo zdržovalo po celou dobu v syrském vzdušném prostoru.

 


Na konferenci ruský ministr také kritizoval NATO a EU za absenci vyjádření soustrasti s ruskými piloty.

 

Související témata:
KLM TN.cz