MOJE ZEMĚ

Léčba šokem! Neratovice odmítly odvážet odpad z ulic

Jan Mareš
Jan Mareš
21.3. 2021 21:58
Téma:

Česko se mění na smetiště, kolem popelnic se hromadí odpad a přibývají černé skládky. Lidé mají čas a tak uklízejí a zbavují se všeho nepotřebného. Jenže města odvoz stojí ročně miliony korun. Některá se proti tomu rozhodla nekompromisně bojovat - odpad vůbec neodvážet.

Odpadové služby jsou zodpovědné jen za to, co je v popelnicích. Odpad v jejich okolí musí města odvážet na vlastní náklady. Třeba středočeské Neratovice to stojí ročně i milion a půl. Vedení města teď řeklo dost.


"Napadla nás léčba šokem, tak jsme řekli, že měsíc nebudeme uklízet. Potom to svezeme na jednu hromadu a vyfotíme. Aby občané, hlavně ti nepoctiví, viděli, co to obnáší," vysvětlil starosta Roman Kroužecký (Společně pro Neratovice).


Lidé jsou schopni u popelnic nechat například rozložený kočárek, pohovku, žaluzie a garnýže na záclony, nebo kancelářskou židli.

 


Podobná situace je po celé republice. Podobně jako v Neratovicích to zkusili už v listopadu v Roudnici nad Labem. "Musím říct, že experiment dopadl kladně. Lidé se opravdu naučili jezdit na sběrný dvůr. Ti, co o něm nevěděli, tak se aspoň dozvěděli, že sběrný dvůr vůbec v Roudnici existuje," řekl starosta Jiří Řezníček (ANO).


Jestli měsíční neodvážení odpadu zabere i v Neratovicích, se ukáže koncem března.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

mb TN.cz