Miloš Forman

Legendární režisér Forman slaví narozeniny, získal dva Oscary

Téma:

Nejznámější český režisér Miloš Forman slaví 85.narozeniny. Muž, který natočil slavné filmy, třeba Hoří má panenko, Vlasy nebo Amadeus, žije už dlouhá léta na svém ranči ve Spojených státech a do Česka kvůli zdravotním problémům nejezdí. Forman je držitelem dvou Oscarů za nejlepší režii.

Narodil se jako Jan Tomáš Forman a jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře. Jeho prvním celovečerním filmem byl Černý Petr, pak následovaly Lásky jedné plavovlásky a kultovní Hoří má panenko.

 

Po srpnu roku 1968 Forman odešel do USA. Tam na sebe upozornil filmem Taking off, který kritika pochválila, kasovně však propadl. O sedm let později - v roce 1975 - Miloš Forman natočil jeden ze svých nejlepších snímků - Přelet nad kukaččím hnízdem s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.

 

Film Formanovi vynesl Oscara za nejlepší režii. Dále snímek získal Oscary za nejlepší film, hlavního mužskou i ženskou roli, za scénář a dalších pět nominací. O čtyři roky později natočil kultovní muzikál Vlasy a v roce 1985 Amadea. Ten získal 13 nominací a 8 jich proměnil v Oscara. Další filmy světově uznávaného režiséra jsou Muž na měsíci, Lid versus Larry Flint nebo Goyovy přízraky.

 

 

Miloš Forman mluví několika světovými jazyky a již dlouhá léta žije s manželkou Martinou a syny-dvojčaty na ranči v americkém Connecticutu. Jeho první ženou byla herečka Jana Brejchová a s druhou - Věrou Křesadlovou má také dvojčata Petra a Matěje.

 

K životnímu jubileu popřála oscarovému režisérovi celá řada předních osobností české i světové kinematografie. Režiséra a scénáristu Miloslava Šmídmajera pojí s Formanem dlouholeté přátelství. Natočil o něm i dokument.

 

"Má rád humor a když tam jedu, tak musím znát vtipy. Je to Čech jako poleno. Michael Douglas si z něj dělá legraci, jak mluví s akcentem," vzpomíná na oslavence Miloslav Šmídmajer. Formanovi podle něj udělá radost, když mu někdo do Spojených států propašuje české buřty. Popřál mu "aby měl takovéhle potěšení a aby se ho drželo zdraví. Má mladé syny, tak aby mu dělali radost," vzkázal Šmídmajer.

 

 

A Formanovi prostřednictví televize Nova popřál i skladatel Varhan Orchestrovič Bauer, který napsal hudbu k jeho poslednímu filmu Goyovy přízraky. "Popřál bych mu, aby neztratil nadhled a humor a byl neustále inspirující sluníčko, které baví a je skvělé."

 

ke gratulantům se připojila i herečka Iva Janžurová. Ta sice ve Formanových filmech nehrála, často se ale potkávali. Herečka mu přeje hlavně zdraví. "Ještě se mnou musí natočit ten film," směje se.
 

Související témata:
vbo, Michal Čoudek TN.cz