démon alkohol

Lék na kocovinu? Pití vody ani jídlo vám nepomůže, tvrdí vědci

Alkohol
Zdroj: Thinkstockphotos
Nejlepší na kocovinu je prostě nepít! Ilustrační foto
Téma:

Zažíváte těžké ráno opilcovo? Zaručené triky na neskutečnou bolest hlavy jako vypít litr vody a "vybílit" lednici, vám podle holandské studie nijak nepomohou. Závěr všech šetření tedy zní? Pijte méně alkoholu - to je zaručený recept.

Více než 800 dotazovaných studentů zkoušelo mírnit následky kocoviny pomocí jídla či pití. A co zjistili? Kromě toho, že vám jídlo na chvíli umlčí kručící žaludek, jiný efekt hledat nemusíte.

 

Tým mezinárodních vědců z Holandska a Kanady pozoroval návyky studentů při pití alkoholu za cílem zjistit, jestli se dají následky krušných nocí zmírnit nebo jim nějak předcházet. Více než 54 % všech studentů zkoušelo po konzumaci alkoholu jíst - a to včetně různých tučných jídel a "vydatných" snídaní v naději, že kocovina ustane. Se stejným záměrem bojovali i zbývající studenti. Ti zase pro změnu pili střídavě vodu a alkohol, a více než polovina z nich ještě navíc požila vodu před ulehnutím k pravému "zimnímu spánku".

 

 

Ačkoli průzkum prokázal nepatrné zlepšení u lidí, kteří si jako prevenci vybrali vodu, ve výsledku se příznaky po probuzení prakticky nelišily.

 

"Čím více pijete, tím spíše hrozí, že dorazí i opilecká kocovina. Pití vody možná napomáhá k uhašení žízně, ale nezbaví vás mizérie, bolesti hlavy ani nevolnosti," vysvětluje doktor Verster. Za hlavní problém pak označuje to, že vědci vlastně vůbec netuší, co onu kocovinu způsobuje, a tak je téměř nemožné objevit "lék". Do té doby je proto podle všech dostupných informací nejlepší prevencí konzumovat méně alkoholu a vstávat tak bez bolehlavu a s dobrou náladou.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz