Zázračná vakcína

Lék na rakovinu: Vědci věří, že tato léčba bude průlomová

Lékařský objev
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Experti na boj s rakovinou slaví další úspěchy. Objevili totiž způsob, kterým naučí lidský imunitní systém rozpoznat rakovinné buňky a připravit tělo na boj s touto zákeřnou chorobou. Léčba, kterou zatím úspěšně testují na pacientech s leukémií, by se prý postupně mohla stát i univerzálním lékem.

Vědci dosáhli jedinečného úspěchu v léčbě rakoviny a věří, že by mohla být v boji s touto nemocí průlomová. Našli totiž metodu, pomocí které naučí imunitní systém rozpoznat rakovinu a člověk pak bude schopný nemoc zničit.

 

A slaví úspěchy. Léčbu například aplikovali na jednu pacientku z Ameriky, které lékaři dávali jen týdny života, a vyléčili ji tak z pokročilé rakoviny krve. Dnes, o tři roky později, je stále na živu a podle vědců tohle není jediný případ. Vědci zatím touto metodou léčí jen pacienty s leukémií, postupně ji ale chtějí vyzkoušet na rakovinu prsu, střev nebo prostaty.

 

 

Metoda spočívá v tom, že se nemocnému odeberou bílé krvinky, které bojují s infekcí, a je jim dána schopnost rozpoznat speciální částečky na povrchu rakovinových buněk, tzv. WT1 protein. Během následujících několika měsíců jsou takto upravené buňky vraceny zpět do těla nemocného člověka, kde mohou začít se zákeřnou nemocí bojovat. Buňky většiny lidí totiž nejsou schopny rakovinu rozpoznat, což je při její léčbě zásadní.

 

Specialista na léčbu rakoviny Guenther Koehne z New Yorku touto metodou léčil 15 lidé s leukémií, kterým lékaři dávali jen několik měsíců života a chemoterapie na ně nezabírala. Díky režimu, který pacientům Koehne nasadil, je jich polovina stále naživu.

 

 

"Mám silný dojem, že tahle léčba změní pravidla hry v boji s rakovinou. Když jsem s pacienty mluvil, říkali mi, že stejně nemají žádnou naději, tak ať na nich léčbu klidně vyzkouším. Když mi teď, o rok později, volají už ze zaměstnání, říkají, že mají strašně moc práce a nestíhají mě navštívit," říká a je nadšený z toho, že má metoda takové úspěchy.

 

Jeho úplně první pacientkou byla grafička Ruth Laceyová, která proceduru podstoupila v roce 2012, kdy byla natolik nemocná, že po chemoterapii dokonce upadla do komatu. Ale potom, co dostala "vylepšené" buňky, se její stav výrazně zlepšil a rakovina se zmírnila až na nedetekovatelnou úroveň.

 

Související témata:
mom TN.cz