boj s koronavirem

Lék propagovaný Trumpem pohořel! Má zvyšovat riziko úmrtí na covid-19

Léky - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
21.4. 2021 6:48
Téma:

Ještě před rokem se zdály být nadějí v boji s koronavirem a propagoval je i bývalý americký prezident Donald Trump. Brzy však vyšlo najevo, že léky na malárii chlorochin a hydroxychlorochin nepomáhají. Z nejnovější studie navíc vyplývá, že hydroxychlorochin navíc zvyšuje riziko úmrtí.

Odborníci ihned poté, co se začal světem šířit koronavirus, začali hledat lék. Velmi nadějně vypadal ten na malárii, hydroxychlorochin. Jeho hlavním zastáncem byl bývalý americký prezident Donald Trump. Na svých tiskových konferencích jej propagoval a nabádal lidi, aby jej brali. Sám tehdy uvedl, že jej užívá jako prevenci.


Brzy se však ukázalo, že lék nezabírá. Z nejnovější studie publikované v odborném časopisu Nature navíc vyplývá, že lék zvyšuje riziko úmrtí nakažených pacientů. Autoři této studie vzali v potaz všechny práce, které se zabývaly užíváním chlorochinu a hydroxychlorochinu.

 


"Zjistili jsme, že léčba hydroxychlorochinem je spojená s vyšší úmrtností na koronavirus a chrolorochin nepřináší při léčbě žádné výhody,“ uvádí odborníci.


Od června loňského roku není možné ve Spojených státech amerických navíc tyto léky na léčbu koronaviru předepisovat. Povolení na užívání medikamentů zrušil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).


Užívání hydroxychlorochinu nebo chlorochinu způsobovalo často u infikovaných lidí vážné srdeční příhody a mělo další vedlejší účinky. "Úřad dospěl k závěru, že není rozumné se domnívat, že orálně podávané léky hydroxychlorochin a chlorochin by mohly být efektivní při léčbě covidu-19,“ uvedla odbornice z FDA Denise Hintonová.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

 

Experti se přou kvůli ivermektinu. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz