Rekordman

Lékař oplodňoval pacientky svým spermatem! Má nejméně 49 dětí

Jan Karbaat
Zdroj: Profimedia
Lékař Jan Karbaat
Téma:

Nizozemský lékař se stal otcem nejméně 49 dětí. Bez souhlasu pacientek při umělém oplodnění používal své sperma. Potvrdil to test DNA, jejichž výsledky v pátek zveřejnila organizace Defence for Children.

Lékař Jan Karbaat pracoval na klinice pro umělé oplodnění v Rotterdamu a měl pomáhat maminkám otěhotnět po aplikaci spermatu od vybraného dárce. Některé z nich ale pojaly podezření, že místo darovaného spermatu Karbaat použil své vlastní.

 

Karbaat zemřel ve věku 89 let v roce 2017 a po celou dobu svého života odmítal poskytnout vzorek DNA pro testy otcovství. Po jeho smrti ale soud povolil testy provést. Jejich výsledky zveřejnila v pátek organizace Defence for Children, která o případu dlouhodobě informuje.

 

Podle výsledků je Karbaat otcem všech 49 dětí, které se testu DNA účastnily. Sám lékař před smrtí přiznával, že může mít až 70 potomků. Kromě toho, že některé ženy oplodňoval vlastním spermatem, prý také míchal dárcovské vzorky a falšoval dokumenty. Píše o tom portál NRC.

 

 

 

"Po letech nejistoty mohou žalobci konečně uzavřít tuto kapitolu a začít zpracovávat fakt, že jsou jedním z mnoha Karbaatových potomků," uvedla právní poradkyně Iara de Witte. "Nemám pocit, že by moji matku oklamal. Moc chtěla dítě a nemohla ho mít s mým otcem," doplnil jeden z Karbaatových synů Eric Lever.

 

Některá média uvedla, že Karbaatovy vzorky byly poskytnuty také do jiných center pro umělé oplodnění. Organizace proto vyzvala všechny matky či děti, které mají podezření, že je Karbaat také oklamal, aby je kontaktovaly, případně rovnou zažádaly o test DNA.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz