Promlčený zločin

Lékař kradl matkám po porodu miminka! Potrestán nebude

Inés Madrigalová
Zdroj: Profimedia
Inés Madrigalová podala na lékaře Eduarda Valu žalobu
Téma:

Španělský soud propustil na svobodu lékaře Eduarda Velu, který měl desítky let krást novorozence a dávat je neplodným párům. Žalovala ho jedna z žen, která se takto dostala do adoptivní rodiny. Soud shledal, že Vela činy spáchal, už jsou ale promlčené.

Inés Madrigalová byla unesena a ilegálně adoptována jako miminko v roce 1969. V roce 2012 podala žalobu na gynekologa Eduarda Velu, který desítky let kradl novorozené děti, které pomáhal odrodit, a dával je neplodným párům. Píše o tom portál BBC.

 

Podobných případů jsou podle historiků tisíce, děly se hlavně ve Španělsku za fašistického režimu generála Francisca Franca. Miminka byla odnímána rodičům, které režim označoval za levicové, a putovala do rodin, které si to podle něj "více zasloužily".

 

Adoptivní matka Inés Madrigalové před smrtí prohlásila, že Vela jí dal dceru "jako dárek", protože s manželem nemohla počít. Testy DNA prokázaly, že Inés není s adoptivními rodiči příbuzná. Soud uznal Velu vinným, nemohl mu ale udělit trest.

 

Madrigalová totiž nepodala žalobu do 25 let od doby, kdy dosáhla plnoletosti. Lhůta vypršela v roce 2010. Po verdiktu její právník prohlásil, že podají odvolání k nejvyššímu soudu, aby byly jeho činy potrestány.

 

 

Krádeže novorozenců se podařilo dlouhou dobu utajit, protože římskokatolická církev, která za Francova režimu zajišťovala sociální služby včetně spravování nemocnic a dětských domovů, a lékaři se ve Španělsku těší velké podpoře a úctě. Tamní zákony navíc nepožadují jméno biologické matky na rodném listě.

 

Lékaři podle historiků lhali matkám o osudu jejich dětí, zatímco řádové sestry a kazatelé dávali dohromady seznamy možných adoptivních rodičů. Praxe trvala od nástupu fašistického režimu v roce 1939 až do 90. let.

epa TN.cz