smutný příběh

Lékařce v nemocnici umíral otec na Covid-19, nemohla ho ani obejmout

Senior v nemocnici
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
25.3. 2020 17:37
Téma:

Pandemii koronaviru doprovází hluboké lidské příběhy, z nichž některé končí tragicky. Jeden takový prožila i kanadská lékařka, která spolu se svým manželem pracuje v nemocnici v první linii. Jedním z pacientů, o kterého se starala, byl i její tatínek nakažený koronavirem. Nemoci nakonec podlehl a přestože byli jeho blízcí poblíž, nemohli se ho ani dotknout.

Kanadská lékařka Nooreen a její manžel Rick společně bojují v nemocnici v Torontu proti šíření koronaviru. Zatímco Rick slouží na pohotovosti, Nooreen se věnuje pacientům na plicním oddělení. Právě v nemocnici, kde oba pracují, skončil i 77letý otec Nooreen, který onemocněl na Covid-19.

 

"V únoru odjel do Velké Británie na pohřeb své nejstarší sestry," řekla Nooreen pro kanadskou televizi CTV News Toronto. "Začal se cítit nemocné týden poté, co se vrátil do Kanady," dodala.

 

"Ještě před týdnem byl zdravý. I když mu bylo 77 let, neměl žádné další zdravotní komplikace. Stále řídil. Dokonce pořád pracoval ve stejném obchodě, ve kterém strávil posledních 40 let. V 70. letech do Kanady přicestoval jako uprchlík z Ugandy," uvedl seniorův zeť Rick.

 

 

Muž skončil ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče. Přestože jeho dcera i zeť měli plné ruce práce kvůli vyšetřování jiných pacientů, navštěvovali ho. Pokaždé se museli obléct do ochranných obleků a mít na sobě ochranné pomůcky. "Žádné dotyky, žádné sezení u jeho postele, žádné dlouhé návštěvy, které by ho potěšily. Riziko nakažení nás, našich příbuzných i pacientů bylo příliš vysoké," napsal Rick na facebooku.

 

"Nikdy v životě nebyl v nemocnici. Ne proto, že by se vyhýbal lékařům, ale protože byl zkrátka zdravý. Bylo to poprvé, kdy nás požádal, abychom ho odvezli na pohotovost. V tu chvíli jsme věděli, že je zle," řekla Nooreen.

 

Po sedmi dnech od chvíle, kdy začal mít příznaky, její otec zemřel. Svěřila se, že pro ni i jejího manžela bylo srdcervoucí, že s ním nemohli být v posledních chvílích jeho života. "Museli jsme s ním zacházet jako s pacientem," napsal Rick. Nooreen televizi řekla, že ji tato zkušenost zlomila. Zdrtilo ji, že její otec byl v posledních okamžicích svého života osamocený. "Bylo to nepředstavitelně těžké a traumatizující," dodala.

 

Zatímco v Číně ruší karanténu, v Evropě se situace zhoršuje. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

Související témata:
TN.cz