Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 5. 2018
Varování odborníků

Lékaři bijí na poplach: Zákeřná bakterie zabíjí čím dál víc Čechů!

Nemocnice
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Lékaři loni zaznamenali nárůst onemocnění, které způsobuje pneumokok. Nejčastěji napadá děti do pěti let a seniory. Téměř 80 Čechů kvůli této bakterii v roce 2017 zemřelo. Situace se podle prognóz nezlepší ani letos.

Pneumokok způsobuje celou řadu onemocnění, mezi nimi i těžký zápal plic, zánět mozkových blan, otravu krve či zánět středního ucha. Šíří se vduchem - nejčastěji kašlem a kýcháním, ale nakazit se můžete i od nosičů, kteří nemají žádné příznaky.

 

Projevy nemoci mohou navíc připomínat běžné nachlazení či chřipku. Podobně to bylo i v případu 56letého Josefa, který dal přednost práci před zdravím. Celé týdny se cítil unavený, až po jedné odpolední procházce s přítelkyní ale zjistil, jak je situace vážná.

 

Po návratu si šel Josef lehnout, jeho partnerka už ho ale nedokázala probudit. Sanitka ho odvezla do nemocnice, kde lékaři zjistili, že má zánět mozkových blan, způsobený pneumokokem. Po několika dnech se naštěstí probral z bezvědomí, zůstal ale částečně nepohyblivý.

 

Lékaři se teď snaží na narůstající problém upozornit. V roce 2017 totiž zaznamenal Státní zdravotní ústav (SZÚ) 444 případů pneumokokového onemocnění, což je o 121 více než v předchozím roce. Nejvíce nemocných bylo starších 65 let, bakterie se ale nevyhýbá ani dětem. Právě u těchto kategorií je nemocnost nejvyšší.

 

 

"Vyšší byl i počet úmrtí, nejvíce opět ve věkové skupině seniorů nad 65 let, kdy v roce 2017 invazivnímu pneumokokovi podlehlo 45 pacientů," uvedla lékařka Jana Kozáková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy. Celkově měl loni pneumokok 79 obětí.

 

Většina pneumokokových onemocnění se dá vyléčit antibiotiky, některé typy jsou ale vůči těm běžným lékům imunní. Proto by se alespoň rizikové skupiny měly dát očkovat. Kojenci a senioři nad 65 let mají navíc očkování hrazeno ze zdravotního pojištění.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dívka zemřela na nemoc, která podle lékařů neexistuje! Co jí bylo?

Praktický průvodce očkováním. Kdy musíte s dítětem k lékaři?
Meningitida: Když pneumokok zaútočí na děti…

epa TN.cz