zákeřná nemoc

Lékaři mají vakcínu na malárii! Může zachránit tisíce lidí ročně

Očkování dětí
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Téma:

První vakcínu na malárii začnou používat lékaři v afrických zemích, a to v Malawi, Keni a Ghaně. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bude v těchto zemích naočkováno před 360 tisíc dětí. Vakcína byla testována několik let a může zachránit spoustu životů.

Vakcínu na malárii jako první začala používat africká země Malawi, která ji bude aplikovat dětem mladším dvou let. V následujících týdnech se k ní přidá Keňa a Ghana. Ministerstva zdravotnictví těchto zemí pak rozhodnou, v jakých částech bude vakcína používaná, uvedla v úterý WHO.

 

Očkování nabízí částečnou ochranu před onemocněním. Klinické studie také zjistily, že pomohlo zabránit čtyřem případům z deseti. "V posledních patnácti letech jsme zaznamenali obrovské zisky z různých opatření na kontrolu malárií, ale pokrok se v některých oblastech zastavil a dokonce se obrátil. Potřebujeme nová řešení, jak dostat malárii zpět na správnou cestu a toto očkování nám dává slibný nástroj, jak tomudocílit," řekl Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel WHO.

 

Podle ředitele může vakcína zachránit tisíce dětských životů. Nejrizikovější jsou děti pod pět let, u kterých mohou nastat vážné komplikace. K nejvíce úmrtím na malárii dochází v Africe, kde ročně zemře více než 250 tisíc dětí, informovalo CNN.

 

 

Očkování na malárii bylo vynalezeno v roce 1987 britskými vědci v nadnárodní korporaci GlaxoSmithKline. Poté následovaly roky testování, které podporovaly různé organizace. Vakcína bude podávána ve čtyřech dávkách. Tři dávky dostanou děti ve věku mezi pěti a devíti měsíci, čtvrtou pak kolem druhého roku.

reg TN.cz