Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

kolaps nemocnic

Lékaři toho mají dost, někteří za rok odslouží přes tisíc hodin navíc

Nemocnicím na severu Moravy hrozí kolaps. Lékaři tam už odmítají další přesčasy. Někteří tam totiž ročně odslouží i více než tisíc hodin navíc. Například v nemocnici v Karviné by pak zřejmě museli omezit provoz, čekací doby na operace by se tak výrazně prodloužily.

"Služba u nás znamená 32 hodin v práci, pokud je víkendová, tak je to déle, po službě ale nemůžeme odcházet domů, protože je nedostatek personálu. Se nevyspím, je to na úkor mého zdraví, rodinného života," popsal chirurg Lumír Tomala.

 

Podobně jako tento chirurg jsou na tom ostatní lékaři v Moravskoslezském kraji. Odpracují stovky, mnohdy i tisíce hodin přesčasů ročně.

 

"Je to k 120 hodinám měsíčně k běžnému limitu, jsou i kolegové, kteří slouží i 160 hodin přesčasů. A to si myslím, že už je hodně," sdělil lékař havířovské nemocnice Martin Sedláček. "U nás louží 1500, jsou někteří, kteří slouží i 2000 hodin přesčasů ročně," doplnil Tomala.

 

 

Lékaři v Karviné Ráji nebo Frýdku-Místku už přesčasy nad rámec zákona, který povoluje 416 hodin ročně po dohodě, nechtějí. Jejich nespokojenost vzrostla, když se jim nenavýšily platy o 10 procent, jak to dříve slibovala vláda.

 

"Na navýšení platů nejsou peníze, nemá je státní rozpočet, pojišťovny ani zřizovatelé, ani nemocnice," vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer.

 

Vyšší platy by ale podle odborů mohly vyřešit i personální nedostatek. "Slibujeme si od toho, že kdyby nám navýšili základní mzdy, tak to může přitáhnout i mladé lékaře," myslí si Tomala.

 

 

V pátek odmítlo ve Frýdku-Místku 21 lékařů sloužit přesčasy nad 150 hodin ročně, v Karviné 24 a odmítají další. To by znamenalo omezení provozu řady oddělení.

 

"Neříkám, že se stane, ale že se může stát, že se prodlouží čekací doby na operaci nebo nějaké zákroky," zhodnotil Gebauer. Řešením by byly i směny lékařů, na to jich ale není dostatek.
 

Lucie Cochlarová / klma TN.cz