Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

70 nakažených

Lékaři už vědí, proč se lidé v bistru přiotrávili! Toxiny jsou i smrtelné

Ještě poslední dva pacienti zůstávají v nemocnici v Hradci Králové poté, co se začátkem týdne přiotrávili toxiny z masa z rychlého občerstvení. První laboratorní výsledky už ukázaly na bakterie, které otravu nejméně 70 lidí způsobily.

Prvotní rozbory potvrdily, že za zdravotními problémy více než sedmdesátky lidí byly toxiny tzv. zlatého stafylokoka. Běžně se v kuřecím mase nevyskytuje, proto se tam zřejmě dostal od nějakého přenašeče, nejspíše člověka. To potvrdí až další analýza, jejíž výsledky budou známy příští týden.

 

Toxiny zlatého stafylokoka jsou pro člověka velmi nebezpečné a lékaři evidují i několik úmrtí po nákaze. V případě otravy jídlem v Hradci Králové ale výsledky nebyly tak závažné.

 

Stav 57 pacientů, kteří prošli hradeckou nemocnicí, a dvou, které hospitalizovali v Pardubicích, už se zlepšil. Na infekčním oddělení v Hradci Králové zůstávají dva pacienti, kteří měli ještě další přidružená onemocnění. Stafylokok pak tyto potíže jen zhoršil.

 

 

"Dle dosud zjištěných informací by žádná z postižených osob neměla následkem události utrpět závažnou újmu na zdraví," uvedl policejní mluvčí Jan Čížkovský. Žádný z pacientů by také podle lékařů neměl mít trvalé následky.

 

Policisté případ prošetřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení obyvatelstva závažnou potravinou. "Nadále úzce spolupracujeme s příslušnými institucemi na objasnění celé události," informoval mluvčí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rodina měla ve sklepě schované brambory. Kvůli nim všichni zemřeli

Lucie Vondráčková v ohrožení: Otrava nebezpečnou látkou!

Není to OTRAVA? Jak ji poznáme + PRVNÍ POMOC

Filip Pultar/epa TN.cz