Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Šíření nákazy

Lékaři varují před další epidemií a vyvrací mýty o očkování!

Očkování dětí
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Stále více rodičů odmítá očkování svých dětí. To má podle lékařů za následek rozšiřování nemocí, které by mohly být už dávno vymýceny. Příkladem může být nynější epidemie spalniček. Které mýty o očkování jsou pravdivé a které naprosté nesmyslné?

Míra proočkovanosti v české společnosti, stejně jako ve zbytku západního světa, stále klesá i přesto, že lékaři ujišťují o bezpečnosti vakcín. Daleko rizikovější je přitom nechat děti neočkovat - jak pro ně samotné, tak zbytek populace.

 

Třeba spalničky už byly téměř vymýceny, kvůli "odmítačům" očkování se ale znovu vrátily. Alespoň to tvrdí odborníci na vakcíny a také lékaři. Jako příklad uvádějí současnou epidemii spalniček, které se šíří především v Praze a ve Středočeském kraji.

 

Jenže odpůrci si stále vedou svou - ať už má očkování způsobovat různá onemocnění a poruchy chování, obsahovat uměle vytvořené nemoci či být pouhým zdrojem peněz pro farmaceutické firmy.

 

Čeští experti se teď snaží na nepravdivost těchto teorií upozornit a vyvrací největší mýty o očkování. Zpráva byla představena na tiskové konferenci věnované důležitosti očkování obecně a očkování proti pneumokokům. Jde o data Světové zdravotnické organizace a Státního zdravotního ústavu.

 

 

Mýtus č. 1 - Očkovací látky jsou nebezpečné

Očkovací látky musí splňovat nejvyšší standardy bezpečnosti. Organismus by se měl díky vakcíně naučit rozpoznávat nebezpečné látky a v případě, že se s nimi setká, zareagovat a ochránit. Právě proto se mohou objevit nežádoucí vedlejší účinky, jako je horečka nebo otok v místě vpichu. Vážnější reakce jsou velmi vzácné.


Mýtus č. 2 - Očkování by mělo být pouze dobrovolné

Prevence nebo úplné vymýcení nemocí není možné, pokud bude stále určité procento neočkované a může se tak kdykoliv nakazit. Proočkovanost dlouhodobě klesá a například ve Francii, kde je vakcína proti spalničkám nepovinná, už došlo k rozsáhlé epidemii.

Lékaři varují i před dalšími nemocemi, které už byly téměř eliminovány, ale teď se postupně vrací - příušnice či dětská obrna. Očkování jsou však nezbytná také pro prevenci běžných infekčních nemocí. V některých případech dokonce jen rozhodnutí neočkovat zvyšuje riziko nákazy.

 

Mýtus č. 3 - Očkování způsobuje autismus

Tato teorie se celosvětově rozšířila kvůli studii Andrewa Wakefielda z roku 1998, která dala do souvislosti očkování a autismus. Dlouhé prošetřování a opakování studie potvrdilo, že jde o podvrh a Wakefield byl dokonce usvědčen ze zneužívání mentálně postižených dětí.

I přesto, že neexistuje pro tento mýtus žádný důkaz, naopak byl několikrát vyvrácen, zůstává ve společnosti rozšířen. Podle odborníků to je proto, že autismus se může projevit až ve druhém roce života, kdy jsou také dětem podávány některé očkovací látky. Žádná souvislost ale neexistuje!


 

Mýtus č. 4 - Vakcíny obsahují hliník, který je nebezpečný pro lidský organismus

Ano, vakcíny obsahují hliník. Stejně jako voda, vzduch, mateřské mléko nebo dětské příkrmy. Hliník se totiž vyskytuje všude kolem nás. Na základě výzkumů byla stanovena hranice, která určuje minimální obsah hliníku bezpečný pro lidský organismus (2 mg/kg hmotnosti na den). Vakcíny ani zdaleka nedosahují tohoto limitu.


Mýtus č. 5 - Nižší výskyt některých onemocnění byl způsoben hygienou, nikoliv očkováním

Na snížení vyskytu některých nemocí samozřejmě nemá vliv pouze očkování, jednoznačně ale hraje klíčovou roli. Příkladem může být vymýcení neštovic, které ve 20. století zabily stovky milionů lidí. Podařilo se je ale úplně eliminovat právě díky vakcinaci.


Mýtus č. 6 - Děti dostávají příliš mnoho injekcí

Děti mohou podle očkovacího kalendáře obdržet do dvou let více než deset injekcí, čehož se někteří rodiče obávají. Ihned po narození ale čelí miminka různým nebezpečím, která musí jejich imunitní systém odrážet. Setkává se s miliony antigenů - 140 antigenů obsažených v moderních očkovacích látkách je proti tomu tedy mizivé číslo.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Praktický průvodce očkováním. Kdy musíte s dítětem k lékaři?
Očkování před dovolenou. Jaké ještě stihnete a potřebujete?

epa TN.cz