Medicína

Lékaři z Brna vyvinuli novou metodu, jak odhalit zákeřnou rakovinu v těle

Josef Svoboda
Josef Svoboda
24.3. 2021 21:05
Téma:

Lékaři mají k dispozici novou metodu, jak odhalit nádor v těle. Vědcům se podařilo vyvinout léčivo s radioaktivní látkou, která ložisko dokonale prosvítí. Lékař pak může ozářit i nádory, které jsou běžně neviditelné.

Jedním z prvních pacientů, kteří dostali radioaktivní látku do těla, je Pavel Bartl. Jeho zdravotní problémy začaly velmi nenápadně zhoršenou citlivostí jazyka. "Měl jsem problém s řečí, brněl mi jazyk,“ uvedl Pavel.

 

Vyšetření potvrdilo jednu z neobávanějších diagnóz. Lékaři v záběrech z magnetické rezonance odhalili nádor na mozku. "Glioblastom je velice agresivní nádor a my u padesáti procent pacientů vidíme, že se to onemocnění vrací," informoval onkolog Radek Lakomý.

 

 

Lékaři nádor vyoperovali, ale nemoc se dál šířila. Aby odhalili i ta nejmenší ložiska, využili radiofarmakum, které vyvinuli čeští vědci. Pro pacienta to představovalo běžné vyšetření.

 

Zdravotníci celou akci plánovali na vteřiny. Látka totiž vydrží zářit jen dvacet minut. V těle pacienta pak dokonale prosvítí i milimetrové nádory a lékař tak dostane přesnou mapu napadené tkáně.

 

Methionin vyvíjeli vědci od roku 2009. Od března je lék schválený a hrazený pojišťovnou. Lékaři ho tak mohou běžně používat pro lokalizaci nádorů. Dalším krokem je vyvinout léky, které nebudou nádory jen vyhledávat, ale cíleně je ozáří zevnitř.

 

 

"Budeme schopni nádor v podstatě vypálit přímo v tom místě," vysvětlil ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda.

 

Hlavní nevýhodou radiofarmak je jejich složitá příprava. Pacientům je tak podávají jen dvě nemocnice, a to v Brně a Praze, kde mají dvacetitunový urychlovač částic na ozáření látky.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

jh TN.cz