Výměna ledvin

Unikátní operace v IKEM. Ledviny šesti pacientů létaly vzduchem

František Bůžek
František Bůžek, Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 17.12. 2019 20:45
Téma:

Obrovský úspěch zaznamenali lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny. Poprvé v historii totiž společně se svými kolegy z Izraele provedli párovou výměnu ledvin, do které se zapojilo šest pacientů z České republiky a z Izraele.

Řetězec šesti transplantací, během které dostali novou šanci na život tři pacienti z České republiky a tři z Izraele, trval dva dny a poprvé se český orgán dostal do země mimo Evropskou unii. Podle dostupných informací se všem šesti pacientům daří dobře a nové ledviny se ujaly.

 

"V případě výměny ledviny s Izraelem ta ledvina musela putovat letadlem docela daleko. Máme dobré zkušenosti i informace od našich kolegů ze Spojených států," řekl přednosta transplantačního centra IKEMu Ondřej Viklický.

Operovalo se v polovině prosince a jako první byla odebrána ledvina v Izraeli, která pak letěla 2 600 kilometrů do Prahy. Tam došlo k výměně, kterou z pohledu mezinárodního práva umožnilo podepsání memoranda mezi Českou republikou a Izraelem.

 

"Ty přípravy trvaly přibližně dva roky, kdy jsme se pokoušeli virtuálně párovat ty dvojice mezi sebou, zda ten potenciál tady vůbec existuje," řekl Jiří Froněk, přednosta Kliniky transplantační chirurgie.

 

"Jestliže v naší zemi nebylo možné najít vhodného dárce, pak se nám téměř dvojnásobně recipročně rozšiřují možnosti nalézt dárce v zemi, ve které probíhá tento program," vysvětluje ředitel IKEMu Michal Stiborek.

Video z celého zákroku:


 

TN.cz