O LÉKY NEPŘIJDETE

Lidé v karanténě mají problém. Nevědí, jak si vyzvednou léky. NÁVOD

Lékárna
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
David Mimra
David Mimra
Publikováno 16. 10. 2020
Téma:

Počet nakažených koronavirem neustále stoupá. Lidé, kteří jsou v karanténě, se ale pro své léky do lékárny nedostanou. Česká lékárnická komora radí, jak o léky nepřijít, koho pro ně poslat a na co se vás lékárník bude ptát.

Epidemie koronaviru už svou závažností výrazně převýšila první vlnu. Roste nejen počet nakažených a hospitalizovaných. Stoupá i počet lidí, kteří jsou v karanténě doma, a do lékárny se proto nedostanou. Léky přitom nutně potřebují.

 

Lékárníci už na jaře navrhovali zavedení takzvané návštěvní služby. Díky ní by byl zajištěný výdej léků pacientům, kteří si je nemohou sami, nebo za pomoci svých blízkých vyzvednout přímo v lékárně.

 

 

Návštěvní služba nebyla prozatím legislativně dořešena, proto lékárníci vydali alespoň návod, jak si léky zabezpečit. "Za této výjimečné a mimořádné situace musíme reagovat na množící se žádosti pacientů v karanténě a zároveň respektovat to, že v žádném případě nesmí dojít k ohrožení zdraví pacientů vlivem nesprávného užívání léků. Je naprosto nezbytné, aby lékárník zkontroloval, zda pacient užívá léky správně, rozumí dávkování apod.,“ vysvětlil prezident lékárnické komory Aleš Krebs.

 

 

Pokud jste v karanténě a jsou vám předepsány nové léky, měli byste požádat někoho z rodiny, aby vám je vyzvedl. Pomohou vám i dobrovolníci, ve výjimečných případech taky sám lékárník. Při telefonickém rozhovoru s pacientem nebo při osobním rozhovoru s příbuzným v lékárně, se může lékárník ptát na následující věci:


•    Potřebujete své léky okamžitě nebo máte ještě nějakou zásobu?
•    Užíváte léky dlouhodobě, nebo je máte předepsány nově?
•    Neužíváte nějaké další léky, či doplňky stravy?
•    Nemáte nějaké nové obtíže?
•    Nezměnil se váš zdravotní stav?
•    Může lékárník zaměnit váš lék, pokud v lékárně nebude dostupný, od jiného výrobce se stejnou účinnou látkou (využít tzv. generické substituce)?
 

Související témata:
TN.cz