Paradox

V Česku chybí léky, které mají v Rakousku i na venkově! Jak to?

Lékárna - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Téma:

V Česku se podle lékárníků v lednu nedalo koupit 37 léčivých přípravků. 15 z nich je přitom nenahraditelných. Zatímco u nás jsou navíc dané léky nedostupné, za hranicemi se dají pořídit i na venkově.

Léky na srdce, mastičky, čípky i další léčivé přípravky jsou v Česku od začátku roku nedostupné. Podle České lékárnické komory (ČLnK) pacienti v prvním měsíci letošního roku nemohli koupit 37 léčiv, z čehož 15 se nedá nahradit jinými přípravky se stejnou léčivou látkou.

 

Jenže zatímco u nás třeba kapky pro novorozence Vigantol nepořídíte až do května, stačí se podívat za hranice a všechno je jinak. "Podle našich informací je tento lék na Slovensku dostupný v běžném, nikoli emergentním, režimu. Není nám jasné, jak může k podobné situaci dojít," uvedl prezident ČLnK Lubomír Chudoba.

 

Lékárníci se proto obrátili na ministerstvo zdravotnictví, které už vydalo povolení pro dodávku cizojazyčné šarže. Do Česka by se tak mělo v následujících dnech dostat 20 tisíc balení kapek Vigantol určených původně pro jiný trh.

 

Seznam nedostupných a nenahraditelných léků v lednu 2019:

 

Není to ale jediný chybějící lék, který u sousedů pořídíte. Dalším příkladem je vakcína proti břišnímu tyfu Typhim. "Stačí vyjet do Rakouska a navštívit lékárnu v malé příhraniční obci Poysdorf s pěti tisíci obyvateli, která má tři vakcíny skladem, zatímco u nás chybí její zásoba i ve velkých nemocničních lékárnách," říká viceprezident ČLnK Aleš Krebs.

 

 

 

Léky, které se v lednu nedaly koupit, byly zpravidla nedostupné z výrobních důvodů. Podle Komory šlo většinou o nahlášené výpadky. Nastávají ale také situace, kdy léčiva nepořídíte kvůli marketingově-obchodním důvodům, jako tomu bylo u léku Ferro-Folgamma. Výrobci v podobném případě hrozí sankce až dva miliony korun.

 

Lékárníci v souvislosti s chybějícími léky řeší nepříjemné dilema. Pokud by například nedostupnř Framykoin chtěli nahradit individuálně připravenou mastí, vzniká jiný problém. "Lékárníci jsou za tuto pomoc v podstatě potrestáni. Zdravotní pojišťovny jim totiž přípravu náhradního léčivého přípravku odmítají proplatit," sdělila mluvčí ČLnK Michaela Bažantová.


Podívejte se na archivní reportáž o chybějících lécích:

epa TN.cz