PARALEN A PANADOL

Léků pro miminka není dost! Chybí už od léta, nyní dochází také alternativy

Linda Nguenová
Linda Nguyenová
20.11. 2019 20:22
Téma:

V Česku pokračuje akutní nedostatek léků na bolest nebo teplotu pro miminka. Léky přitom chybí už od léta a dochází i alternativa. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) prý situaci intenzivně řeší. Výrobci slíbili, že dodávky léků obnoví do konce roku.

Paracetamolové čípky Paralen a dokonce i jejich alternativa Panadol seženou rodiče pro svá miminka jen stěží, nebo dokonce vůbec. Čípky Paralen 100 mají nahlášený výpadek zhruba od poloviny srpna kvůli výrobním důvodům. Panadol není proto, že je po něm vysoká poptávka. Přerušení jeho dodávky bylo nahlášené právě ve středu.


Přerušení dodávek prý nemusí automaticky znamenat, že lidé lék nekoupí. "Jsou to všechno volně dostupné léky, takže rodič může normálně přijít do lékárny a poradit se s lékárníkem, co by bylo pro jeho děťátko nejvhodnější," vysvětlila ředitelka SÚKLu Irena Storová.

 

 


Situace s léky je v Česku problémem dlouhodobě. Navrhovaná novela zákona o léčivech by například mohla omezit vývoz léků do zahraničí. "Těch opatření bude celá řada. Primárně se týká toho, že dáme větší odpovědnost výrobcům, aby zajistili léky pro české pacienty," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle lékárníků chybí léky hlavně proto, že je výrobci nedodají do Česka vůbec.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

rod TN.cz