Léčba koronaviru

Lidé kvůli Covid-19 vykupují tento lék. Nespasí vás, varují lékaři

Zdravotníci v první linii v boji proti koronaviru - 1
Zdroj: zhkhk.cz
Ilustrační fotografie.
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 5. 4. 2020
Téma:

Zoufalí Britové ohrožují své životy tím, že ve snaze bojovat proti Covid-19 preventivně užívají léky na malárii. Ty však podle odborníků způsobují závažné vedlejší účinky a mohou vést k náhlé zástavě srdce.

"Tablety chlorochin a hydroxychlorochin se kdysi běžně používaly k ochraně před malárií při cestě do zahraničí. Dnes je však lékaři předepisují pouze výjimečně, protože paraziti, kteří způsobují nemoc, se stali vůči lékům imunní,“ uvádí Daily Mail.

 

Zároveň je známo, že přípravky mohou vyvolat také závažné vedlejší účinky, včetně srdečních problémů, a mohou vést až k náhlé zástavě srdce.

 

Léky se v laboratořích prokázaly jako slibná antivirotika. Při pokusech na lidech však chlorochin a hydroxychlorochin neměly účinek.

 

 

Čínští vědci zkoumali možnost využití těchto léků u pacientů s Covid-19, jedna studie ale neprokázala žádný účinek u těžce nemocných pacientů.

 

V polovině března zveřejnil francouzský biolog Didier Raoult zjištění, že chlorochin může vyléčit koronavirus. Jeho studie však zahrnovala jen 26 pacientů a nezmiňovala ty, kteří měli vážné příznaky nemoci.

 

Prezident Donald Trump na svém twitteru poté zveřejnil, že léky mohou být klíčem v boji proti koronaviru. V USA a nyní také ve Velké Británii se proto v lékárnách zvedla po lécích na malárii poptávka.

 

 

Výzkumníci se však shodují, že léky by měli užívat pouze lidé, kterým je předepíše lékař a bude je také pravidelně kontrolovat. "Chlorochin není něco, co bychom měli brát jen tak preventivně. Léky mohou mít vedlejší účinky,“ citoval Daily Mail odborníka na virové infekce Stephena Griffina.

 

Vědci však tvrdí, že u některých pacientů, kteří neměli vážný průběh nemoci, pomohl hydroxychlorochin k rychlejšímu zotavení. Jjedním z nejslibnějších léků je ale Remdesivir, který byl původně vyvinutý k léčbě eboly a ukázal se účinný také v léčbě proti MERS a SARS.

 

Čeští lékaři mohou používat americký experimentální lék na Covid-19. Více v následující reportáži:

 

TN.cz