Pokrok v medicíně

Léky na míru každému člověku? Žádné sci-fi, blízká budoucnost!

Žena bere prášek
Zdroj: Profimedia
Téma:

Díky rychlému technologickému pokroku a enormním částkám investovaným do výzkumu se oblast medicíny a farmacie rozvíjí rapidním tempem. Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) vytipovala čtyři oblasti, ve kterých v brzké době očekává průlom. Brzy bychom měli mít léky "šité" na míru, naději na lepší léčbu mají i pacienti s rakovinou nebo HIV!

Hitem posledních let je imunoterapie. Jedná se o léčbu využívající vlastní imunitu těla. Nejlépe přitom zabírá v onkologii, konkrétně u pacientů s nádory na ledvinách nebo s metastazující rakovinou kůže. Využití se ale rozbíhá i u léčby rakoviny plic a močového měchýře a v blízké budoucnosti se očekává i při léčbě leukémie a zhoubných nádorů mízních uzlin.

 

"Farmaceutické společnosti v současnosti vyvíjí asi 7 tisíc léků. Jen v Česku proběhnou ročně klinická hodnocení v hodnotě asi 2 miliard, kterých se účastní na 20 tisíc pacientů," řekl Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP.

 

Řada léků je ve schvalovacím procesu. Intenzivně se pracuje na vakcínách proti HIV, malárii nebo zlatému stafylokoku. U HIV byli vědci úspěšní i s léčbou pomocí takzvané genové editace, což je cílená úprava genetické informace přímo v těle pacienta. Tato metoda by se mohla začít používat k léčbě některých druhů rakoviny prsu nebo poruch srážlivosti krve.

 

 

Díky pokroku s genetickým výzkumem se brzy dočkáme i léků na míru podle toho, co daný pacient potřebuje a co u něj skutečně zabírá. Léky s využitím nanorobotů by už také nemusely být pouze sci-fi. Nanoroboti by mohli pomáhat například k přesnému dávkování léků přímo uvnitř těla pacienta. Odborníci navíc pracují i na mikročipech, které by pomocí kmenových buněk dokázaly imitovat lidské orgány.

nor TN.cz