Zjištění SÚKL

Léky v Česku chybí, stěžují si lékárny. Pak je nelegálně vyvážejí!

Léky
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Lékárny nelegálně vyvážejí léky do zahraničí! A to i přesto, že v Česku medikamenty chybí. Informoval o tom Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL), který odhalil 22 lékáren, které léky posílaly hlavně na Slovensko.

V Česku dlouhodobě chybí léky - kvůli komplikacím ve výrobě a dovozu i exportu do zahraničí. To ale nejsou jediné důvody. "Poněkud novou praktikou jsou i nezákonné reexporty léků do zahraničí, které provádí přímo některé lékárny," poukázal SÚKL v tiskové zprávě.

 

Kontroloři tuto praxi odhalili zejména v průběhu loňského roku. Objevili 22 lékáren, které léky vyvážely na Slovensko, v jednom případě i do Německa, a udělili jim pokuty ve výši 34 milionů korun. Exportované medikamenty stály u uzavřených případů podle SÚKL více než 149 milionů.

 

Nejvíce (5 tisíc balení) lékárny nelegálně vyvážely léčivo pro pacienty s anginou pectoris. V řádech tisíců se pak zbavovaly dalších léků určených k léčbě závažných onemocnění, např. léky na cukrovku nebo chronickou obstrukční plicní nemoc.

 

"Paradoxně jsou vyváženy i ty léky, u kterých si lékárníci často stěžují na jejich nedostatek. Jako příklad mohu uvést přípravky určené k léčbě cukrovky, ale také antidepresiva, léky na epilepsii či astma," doplnil ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.

 

 

Léky mohou podle zákona vyvážet pouze distributoři. "Doposud jsme byli přesvědčeni, že největší potíže představují legální reexporty, které nejsou legislativně vymezeny. Nyní však vidíme, že problematika je mnohem širší a komplikovanější. O to víc si stojím za tím, že novela zákona o léčivech je skutečně nutná," říká ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

 

K problému se už vyjádřila Česká lékárnická komora, která prošetří zodpovědnost odborných zástupců a vedoucích lékárníků. V případě provinění lékárníkům hrozí pokuta i vyloučení z komory. Komora ale vidí největší problém v legálním vývozu, jehož prostřednictvím zmizí mnohonásobně více léků.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
epa TN.cz