Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

proti početí

Místo kondomů gel na ruku? Vědci testují novou antikoncepci

Testování přípravku
Zdroj: Profimedia
ilustrační obrázek

Odborníci z americké univerzity testují novinku, která by mohla způsobit revoluci v oblasti antikoncepce. Neplánovanému početí by mohl zabránit hormonální gel, který blokuje tvorbu spermií. Dostupný by mohl být už za pět let.

Nový antikoncepční gel se v současné chvíli testuje v USA. Přípravek je na hormonální bázi, tudíž by se dal připodobnit k ženské antikoncepční náplasti. Gel je průzračné barvy, aplikuje se na paži nebo rameno a radikálním způsobem sníží počet mužských pohlavních buněk obsažených ve spermatu.

 

Obsahuje progesteron a testosteron, hormony jsou absorbovány přes pokožku. Progesteron, užívaný také ve většině ženské hormonální antikoncepce, blokuje tvorbu spermií, testosteron pak vyrovnává hladinu hormonů v mužské krvi.

 

Podle vědců by výrobek mohl být revolucí v oblasti plánovaného početí. Odborníci věří, že přípravek může být více efektivní než používání kondomů. "Potenciál tohoto nového gelu je obrovský," řekl britskému deníku Daily Mail lékař William Bremner z Washingtonské univerzity.

 

Vědci však varují i před jeho vedlejšími účinky. Může vyvolat akné. Touto kožní chorobou budou po použití gelu nejvíce ohroženi muži, kteří již v minulosti, například v pubertě, nevzhlednými pupínky trpěli. Dalším vedlejším účinkem přípravku je rychlý nárůst hmotnosti. Muži, kteří gel testovali, však tvrdí, že šlo především, nejspíše vlivem testosteronu, o svalovou hmotu.

 

"Někteří jedinci ještě stále zastávají mylný názor, že případné těhotenství je starostí pouze ženy," kroutí hlavou Bremner. "Postoje mužů se však už naštěstí mění. Roste i jejich zájem o vlastní antikoncepci."

 

Americký Národní zdravotnický institut plánuje v následujících třech letech intenzivní testování. Pokud zkouška nového přípravku proběhne úspěšně, můžete si novou antikoncepci pořídit už za pět let.

 

 

Spolehlivost gelu by měla být více než 90%, tedy o pár procent spolehlivější než kondom. Plně by měl fungovat po osmi až šestnácti týdnech užívání.

 

Jediné doposud schválené mužské antikoncepce jsou prezervativy, které proniknutí spermií do těla ženy blokují bariérově, a vasektomie, což je chirurgické a trvalé zneplodnění muže. Zato ženy mají možností mnohem víc, včetně volby hormonální antikoncepce.

mj TN.cz