Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Větší dohled

Lepší ostraha a kamerový systém: Vláda chce bezpečnější letiště

Letiště Ostrava - 2
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto

Systémy na rozpoznávání obličejů, registračních značek vozidel a zaznamenávání radiace, jaké už fungují na Letišti Václava Havla v Praze, mají dostat do dvou let i letiště v Brně, Pardubicích, Ostravě a Karlových Varech. Plán v pondělí probrala vláda, novináře o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Vypsat zadávací řízení na systémy plánuje ministerstvo vnitra v březnu. Systémy jsou součástí projektu, který má na čtyřech mezinárodních českých letištích zvýšit bezpečnost. Instalovány by měly být do konce roku 2020. Vláda projekt schválila v roce 2017, od počátku loňského roku začal fungovat.

 


Na letištích by měl být do dvou let moderní kamerový systém, který bude automaticky rozpoznávat obličeje. Pomocí palubních vstupenek bude možné kontrolovat lidi, kteří vstupují do tranzitních prostor. Zvýší se ostraha areálu, bude možné zaznamenávat zvýšenou radiaci. Vnitro bude muset také ještě vyřešit situaci na letišti v Českých Budějovicích, které není do projektu zahrnuto.


Do zabezpečení by chtělo podle původní zprávy z roku 2017 vnitro investovat téměř 500 milionů korun, z toho přes 300 milionů by mělo jít právě na systém rozpoznávání obličejů.
 

tn.cz / ČTK