Místo hub granáty

Les je i po čištění stále plný munice. Podle sanační firmy je to sabotáž

Likvidace nebezpečné munice v Bořím lese na Břeclavsku
Zdroj: TV Nova
Josef Svoboda
Josef Svoboda, Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 9.12. 2019 10:37
Téma:

Likvidace nebezpečné munice v Bořím lese na Břeclavsku se nejspíš protáhne. Kontrolní průzkum potvrdil, že ve vyčištěné oblasti se stále nachází střelivo z druhé světové války. Firma, která sanaci provádí, pochybení odmítá a hrozí tak soudní spor.

Boří les na jižní Moravě patří mezi oblasti s největším výskytem nebezpečného střeliva z druhé světové války. Na jejím konci tam sovětská armáda vyhodila do vzduchu muniční sklad. Nebezpečné výbušniny likvidují pyrotechnici už od roku 2015.

 

Objevili dělostřelecké i ruční granáty, střelivo do pušek nebo miny, které mohou vybuchnout i po nepatrném nárazu. "Je to asi nejnebezpečnější munice, některé mají bakelitový zapalovač," říká pyrotechnik.

 Akce probíhala podle plánů. Poslední dvě etapy čištění lesa vyhrála ve výběrovém řízení jiná firma. Lesy České republiky nechaly v sanované oblasti provést kontrolní průzkum. Pyrotechnici při něm objevili další nebezpečné střelivo.

 

Průzkum naznačuje, že někdo práci odvedl nekvalitně – Lesy České republiky proto vypověděly smlouvu. Firma tvrdí, že munici někdo mohl do lesa záměrně přinést, aby ji poškodil. Teď hrozí soudní spor a prodlevy. Podle původního plánu mělo vyčištění lesa trvat deset let.

TN.cz