Blízké setkání

Lešku, jdi spát, volal hajný na medvěda v Beskydech. Poslechl!

Téma:

Video natočené na polské straně Beskyd se v Polsku stalo hitem internetu. Lesník tam narazil na mladého medvěda. Když jej několikrát vyzval, aby se vrátil do brlohu a šel spát, zvíře ho poslechlo a v klidu odešlo pryč. Vypadá to, jako kdyby muži dokonce medvěd rozuměl.

"Proč nespíš? Co? Vrať se spát! Rychle!" říká polský hajný zvířeti klidným hlasem. Medvěd ho poslechne, otočí se a odchází pryč.

 

Hajný na něj ještě čtyřikrát volá jménem, když zavolá "Leszku!" zvíře se zastaví, otočí a postaví se na zadní tlapy. "Bože můj!" komentuje hajný. Podle slovenských odborníků šlo o mladého medvěda, který se zřejmě akorát probral.

 

"Lesník zvolil nejvhodnější způsob komunikace, kdy klidným hlasem na sebe upozorňuje, že tu je a zvíře nemá chuť se kontaktovat," uvedl pro TV Markíza Pavol Majko, ředitel Správy Tatranského národního parku. Zoolog podotknul, že zřejmě lesník i medvěd byli klidné povahy a jak se v klidu sešli, tak se v klidu rozešli.

 

 

To, že zvíře brloh opustilo, není podle Majka nic neobvyklého. "Medvěd je nepravý zimní spáč. Je normální, že se několikrát za zimu probudí a projde se. Medvědice ne, ty se v lednu drží při mláďatech, ale medvědi se běžně přesouvají, vracejí nebo mění brlohy," upozornil Majko.

 

Medvěd se čas od času objeví i v Tatrách, podle ředitele Správy Tatranského národního parku ale není důvod se obávat. "V podstatě oni si chtějí jen tady s námi někde najít své místo a nemají ambici nás ohrožovat a napadat," prozradil Majko. Mít strach z medvěda není nutné ani podle zoologa. Upozornil ale, že stejně jako lidé, i medvědi jsou různé povahy.

Související témata:
vbo TN.cz