Změna klimatu

Letadla se hůř odlepují od země. Hrozí, že proto uvezou méně lidí!

Letadlo
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
16.2. 2020 5:22
Téma:

Vědci z Anglie zjistili, že probíhající změny klimatu mají negativní vliv na leteckou dopravu. Kvůli oteplování a jinému větrnému proudění se totiž letounům stále hůře vzlétá. A aerolinky na to budou muset reagovat.

Je tedy možné, že letecké společnosti budou muset snížit počty pasažérů na palubách svých spojů, vypravovat méně letů na dlouhé vzdálenosti nebo obsluhovat jen letiště s delšími ranvejemi, píší Sky News.

 

Výsledky studie naznačují, že letecké přístavy s kratšími ranvejemi se neobejdou bez letadel, která budou muset mít sníženou váhu, aby se včas odlepila od země.

 

Dalšími možnostmi jsou podle výzkumníků z univerzity v Readingu a jiných škol nižší počty cestujících na palubě, menší naplnění palivových nádrží nebo létání do menšího počtu destinací.

 

 

"Teplý vzduch a mírnější větry ztěžují starty letadel a klimatické změny podle všeho způsobují, že jsou oba tyto jevy stále běžnější. Naše studie je první svého druhu," říká spoluautor výzkumu, specialista na atmosféru Paul Williams.

 

Ten si zároveň uvědomuje, že snížení počtu pasažérů v letadlech má negativní vliv na příjmy aerolinek. Alternativou tak může být snížení váhy letounů tím, že povezou méně paliva. Jenže to pro změnu limituje dolet.

 

 

Studie zveřejněná ve vědeckém žurnálu Climatic Change (Klimatická změna) analyzovala data o počasí a letadlech z deseti řeckých letišť za více než 60 let.

 

Na jednom z letišť se například mezi lety 1988 až 2017 protáhla délka ranveje potřebná pro start Airbusu A320 o 98,6 metru.

TN.cz