průběh vyšetřování

Spory kolem sestřelu letadla v Íránu: Problémy s černými skříňkami

Trosky ukrajinského letadla Boeing 737
Zdroj: Profimedia
Regina Zajícová
Regina Zajícová
21.1. 2020 10:51
Téma:

Po téměř dvou týdnech od pádu ukrajinského letadla v Íránu vyšetřování stále probíhá. Teherán se snaží dešifrovat černé skříňky, které jsou podle něho složité. Měl požádat USA i Francii k poskytnutí potřebných technologií, státy však odmítly. Dále se ukázalo, že letadlo bylo sestřeleno ruskými raketami.

Írán prý zatím nemá v plánu předat Ukrajině černé skříňky z havarovaného letadla. Nedávno se přitom objevily informace, že se už státy na výměně dohodly. "Pokusíme se dekódovat černou skříňku ukrajinského letounu," citovala agentura Bloomberg vedoucího vyšetřovacího úřadu Hassana Rezaeifara.

 

Teherán však podle portálu dw.com přiznal, že netuší, jak skřínky rozluští. Mají totiž jednu z nejsložitějších struktur na světě. Jelikož Írán nemá potřebné technologie, kontaktoval například USA a Francii. Státy prý ale odmítly Íránu dodat vybavení na dešifrování. Jak budou vyšetřovatelé postupovat dál, zatím není jasné.

 

Agentura také poskytla nové informace ohledně raket, které letadlo sestřelily. Jedná se o ruský systém Tor-M1, který byl vyrobený v osmdesátých letech. Střely odpálily vojáci Íránské revoluční gardy (IRGC) po třiceti sekundách. Obě letadlo se 176 cestujícími včetně posádky zasáhly.

 

 

Ukrajinské letadlo vzlétlo z letiště v Teheránu v 6:12, poté ztratilo kontakt s řízením letového provozu. Z radarů stroj zmizel o šest minut později. Po pádu z něj zbyly jen trosky, které podle ukrajinských vyšetřovatelů byly málo střežené. Íránci prý chodili na místo nehody a brali odtamtud věci, které patřily obětem. 

 

Podívejte se na převezení ostatků Ukrajinců zpět domů:

TN.cz