Problémy s podvozkem

Letadlo z Brna se muselo vrátit, cestující v Řecku čekali 9 hodin

Boeing 737-800 Sunwing létající pro Smartwings
Zdroj: Profimedia
Boeing 737-800 Sunwing létající pro Smartwings
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Aktualizováno 10.9. 2019 21:39
Téma:

Přes devět hodin čekali cestující na řeckém ostrově Zakynthos na odlet linky české společnosti Smartwings do Ostravy. Na vině byly potíže letounu kanadské společnosti Sunwing, kterou si Smartwings na léto najaly, aby jim pomáhala s lety kvůli odstávce boeingů 737 MAX. Když konečně doletěli do Česka, čekalo cestující nepříjemné překvapení. Letadlo přistálo v Brně a do Ostravy je odvezli autobusem.

Čekáme tu celý den, nevíme, kdy bude odlet, nikdo nám neposkytnul žádné informace, stěžovali si v úterý odpoledne redakci TN.cz cestující, kteří se měli ráno vracet z řeckého Zakynthosu do Ostravy. Letadlo nakonec podle stránek řeckého letiště odletělo místo v 8:05 až v 17:34 místního času (v Řecku je o hodinu více, než v Česku).

 

Jenže ani pak útrapy neskončili. Letadlo mělo letět ze Zakyntosu do Brna a pak pokračovat do Ostravy. Cestující mířící na sever Moravy se ale dozvěděli, že domů je z Brna odveze autobus!

 

Problémy měl stroj, který měl operovat linku z Brna na Zakynthos. Stejným letadlem se pak měli cestující do Brna a do Ostravy vracet. Jenže krátce po startu z moravské metropole se letadlo muselo do Brna vrátit.

 

"Důvodem zpoždění byl technický problém, který se vyskytl u letadla smluvního partnera, kanadské letecké společnosti. Z tohoto důvodu jsme linku z Brna na Zakynthos a zpět nasadili náhradní letadlo. Tyto okolnosti způsobily zpoždění na odletu linky QS 1419 z letiště Zakynthos," potvrdila pro TN.cz mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.

 

Podle informací TN.cz byla na vině nuceného návratu boeingu do Brna signalizace nezasunutí podvozku, která se po startu rozsvítila. To Dufková potvrdila i pro web idnes.cz. "Po vzletu se u letadla objevila signalizace polohy nezasunutého podvozku a posádka se rozhodla v souladu s bezpečnostními postupy pro návrat zpět na letiště v Brně," uvedla mluvčí Smartwings. Podle webu Flightradar24 letadlo odpoledne přeletělo do Prahy.

 

 

Cestující, kteří čekali na Zakynthosu, si stěžovali, že nedostali občerstvení, to ale Smartwings popírají. "Občerstvení pro cestující na letišti Zakynthos bylo zajištěno prostřednictvím smluvního handlingového partnera a bylo vyžádáno opakovaně, celkem v hodnotě 18 Euro na osobu. Za způsobené komplikace se omlouváme," dodala Dufková.

 

Podle jedné z cestujících dostali pasažéři jen brambůrky a limonádu, po šesti hodinách pak malou bagetu se salámem a další limonádu.

 

Společnosti Smartwings způsobilo výrazné komplikace uzemnění letadel Boeing 737 MAX. V době, kdy po nehodách v Indonésii a Etiopii vydaly letecké úřady pro zákaz typ létat, jich Smartwings měly ve flotile sedm. Na léto počítali s tím, že budou mít 16 nových letadel. Ty nedodané ale stojí na letištích Boeingu v severní Americe. Stroje, které Smartwings převzaly, pak parkují v Praze.

 

 

Na léto si tak společnost musela pronajmout letadla od jiných aerolinií, například amerického Swift Airu, kanadské společnosti Sunwing, slovenských AirExplore, a dalších. Některé linky, například ty z Pardubic, musela společnost zrušit.

 

Rozruch vzbudil případ, kdy letadlo Smartwings letělo velkou část linky z Řecka jen s jedním fungujícím motorem, zabývat se tím mají i poslanci. Více v reportáži:

TN.cz