Prázdninové zaměstnání

Letní brigády se letos vyplatí, výdělky jsou o dost vyšší než loni

Téma:

Studenti si letos na letních brigádách vydělají i o dvacet procent víc z než vloni. Ekonomice se daří, je nízká nezaměstnanost a o letní brigády má zájem čím dál méně studentů. Míst je proto ve velkých městech dost a ti, kteří prací nepohrdnou, si mohou vydělat až 30 tisíc korun za měsíc.

Supermarkety, sklady nebo doručovací služby - ti všichni mají letos nouzi nejenom o zaměstnance ale i letní brigádníky. Jedním z důvodů je i to, že se studentům pracovat nechce.

 

"Ve velkém městě asi brigádu seženete normálně, i když žádáte chvíli předem, ale já jsem z malého města a tam když nejdete rok, minimálně tři čtvrtě roku dopředu, tak neseženete brigádu, protože už jsou ta místa zabraná," má jasno studentka Irena.

 

Nejvíce peněz si mohou studenti vydělat na odborných a administrativních pozicích, o jednu z nich má zájem i třiadvacetiletý student vysoké školy Lubomír. Nastoupit chce hned, jak dodělá zkoušky.

 

Díky rekordně nízké nezaměstnanosti je letos zájem o brigádníky ještě větší než loni. Některé firmy proto nabízejí sezónním zaměstnancům ještě vyšší hodinovou mzdu. Oproti loňsku je nárůst v rozmezí od deseti do dvaceti procent.

 

 

"My se například našim brigádníkům snažíme vyjít vstříc v tom, že jsme navýšili odměnu oproti loňsku, nyní si mohou vydělat až 120 korun za hodinu," říká mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

 

Největší nouze je o brigádníky s alespoň částečnou kvalifikací. Stále více studentů se navíc chystá za letním přivýdělkem vycestovat do zahraničí.

 

Ideální čas na shánění letní brigády je podle odborníků nejpozději do konce května.

pez, Dominika Janochová TN.cz