dorazilo léto

Unikátní počasí v Česku! Udeřila húlava, v noci pak bylo přes 20 °C

Húlava
Zdroj: Thinkstockphotos, Facebook (Andrzej Blonski)
Ilustrační foto
Téma:
noc

Čtyři ráno - přesně to je čas, kdy nastal zlom a teploty v Česku začaly klesat. Zatímco ve zmiňovanou dobu jste mohli v Mořkově na Novojičínsku naměřit 20,2 °C, okolo osmé hodiny už meteorologové hlásili nejvyšší teploty v Česku o tři stupně nižší. To ale není jediný vzácný jev, který nastal. Jak TN.cz potvrdila meteoroložka Dagmar Honsová, Česko zasáhla tzv. húlava.

V pátek třináctého přijde do Česka oproti předchozím dnům mírné ochlazení, což dokazují i teploty naměřené ráno. Ještě o půlnoci se prakticky na celém severu Čech držely teploty okolo dvaceti stupňů Celsia, zlom nastal až po čtvrté hodině ráno, kdy se začalo pozvolna ochlazovat.

 

 

V osm ráno už naměřili meteorologové maxima "jen" okolo sedmnácti stupňů, nejtepleji přitom bylo na Ústecku - 17,3 °C. Oproti tomu nejchladněji bylo na horách - na Luční boudě pouhých šest stupňů Celsia.

 

Dá se ale očekávat, že během dne teploty opět porostou, mělo by být až 22 °C. Na většině území Česka ale bude oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Předpověď na víkend najdete zde:

 

 

Česko zasáhla i húlava

Podle meteoroložky Dagmar Honsové nejsou noční teploty jediným zajímavým jevem, který Češi mohli zpozorovat. "Před přechodem studené fronty jsme se setkali se zesílením větru, tj. jednalo se o frontální húlavu," oznámila. "Vítr začal na Vysočině zesilovat už během čtvrtečního odpoledne - nárazy větru dosáhly až 65 km/h," dodala.

 

K tomuto náhlému zrychlení větru dochází zpravidla před bouřkou nebo silnou přeháňkou. "Húlavy se vyskytují i v instabilních vzduchových hmotách, nejčastěji je to v odpoledních hodinách, kdy se vytvářejí místní bouřky. Nárazovitost vzniká tím, že v kumulonimbech a pod nimi jsou silné výstupné a sestupné pohyby charakteru vírů s horizontální osou," vysvětlila.

 

Jak taková húlava vypadá, se můžete podívat na fotografiích, které už dříve pořídil polský fotograf u Řešova:

GALERIE: Nádherné snímky bouře

1
/
10
Zdroj: Facebook (Andrzej Blonski)
Nádherné snímky bouře - 1

 

Předpověď počasí:

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zrádné počasí: jak se oblékat, když je ráno zima a odpoledne horko?

Související témata:
lud TN.cz