Prudké změny počasí

ČHMÚ varoval před bouřkami a větrem. Na západě Čech sněžilo!

Vondřichová
Kristýna Vondřichová, Martin Klícha
Publikováno 11. 5. 2020
Téma:

Meteorologové vyhlásili hned tři výstrahy, které varují před velmi silnými bouřkami, silným větrem a novou sněhovou pokrývkou. Bouřky by měly místy řádit od pondělního odpoledne až do 22 hodin. Větrné nebezpečí hrozí od pondělních 14 hodin až do dvou hodin v noci. Sněžení meteorologové předpovídají od pondělních 23 hodin, na západě a severozápadě již od 19 hodin, skončit by mělo v úterý v osm ráno.

Meteorologové v pondělí odpoledne vyhlásili výstrahu před velmi silnými bouřkami. "Přes Šumavu se směrem k severovýchodu posunuje pás nebezpečných bouřek, ve kterých se vyskytují nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h). Bouřky v nejbližších třech hodinách zasáhnou ostatní území Jihočeského kraje a Vysočinu," sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí krátce po čtvrté hodině odpoledne. Výstraha byla k večeru prodloužena do 22:00, meteorologové navíc přidali další místa, kde mohou bouřky udeřit. Objevit se mohou k večeru na Vysočině, v Pardubickém, Jihomoravském a Olomouckém kraji.

 

Že spolu s deštěm dorazilo i slibované ochlazení, potvrdila pro TN.cz kolem 17:30 i meteoroložka Dagmar Honsová. "V 17 hodin se v Jihočeském kraji vyskytují silné bouřky, které postupují dále na Českomoravskou vrchovinu. Doprovázené jsou větrem o rychlosti s nárazy až 90 km/h a také srážkovými úhrny kolem 16 mm/hodinu. Od západu se výrazně ochlazuje – Milešovka hlásí 2,3 °C, Karlovy Vary a Cheb 4 °C, zatímco Prostějov 21,3 °C," popsala Honsová.

 

Vzápětí meteoroložka také dodala, že sníh už padá v Krušných horách a také v Aši, kde se mísí s deštěm.

 

Meteorologové varují před silnými bouřkami v okresech, které jsou označené oranžovou barvou.

 

Od pondělních dvou hodin odpoledne hrozí nárazový vítr o síle 15 až 20 m/s, který v průběhu bouřek bude sílit. Řidiči by se dle meteorologů měli připravit na možné popadané větve a stromy. Nebezpečí hrozí také budovám, například dostatečně neupevněným střešním krytinám.

 

"Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií," radí odborníci z ČHMÚ. Vichr bude dle jejich odhadů Česko bičovat až do pondělní noci.

 

Mapa srážek ukazuje, kde na území Česka můžeme v průběhu pondělního večera očekávat sníh. Na severovýchodě Čech a většině Moravy budou srážky spíše dešťové.

 

Nebezpečí hrozí zejména na Čáslavsku, Mělnicku, Mladoboleslavsku a Mnichovohradišťsku ve Středočeském kraji a v Ústeckém kraji na Děčínsku, Litoměřicku, Lovosicku, Teplicku, Ústecku a v Roudnici nad Labem. Na vichr se musí připravit také obyvatelé Jihočeského, Královéhradeckého, Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje a Vysočiny. Silný vítr zasáhne i většinu Libereckého kraje.

 

 

Od 19. hodiny v Karlovarském a Ústeckém kraji, a od 23. hodiny v šesti dalších krajích navazuje na výstrahu ohledně větru výstraha varující před sněhem. Ta bude platit až do úterních 8:00. Sněhovou pokrývku je třeba očekávat zejména na horách, kde může napadnout 3 až 15 cm mokrého sněhu. Odborníci varují před možnými výpadky elektřiny kvůli poškozeným drátům elektrického vedení. Na pozoru by se měli mít také řidiči, sníh může způsobit komplikace v dopravě. V pohotovosti bude rovněž Horská služba.

 

Největší množství srážek můžeme očekávat na severu Moravy a ve Slezsku.

 

Se sněhem musí počítat zejména obyvatelé Karlovarského kraje, hlavně Chebu, Karlových Varů, Kraslic, Mariánských Lázní, Ostrova a Sokolova a Ústeckého kraje, zejména Chomutovska, Kadaně, Litvínovska a Teplicka. Sněhovou pokrývku meteorologové očekávají také na většině Libereckého a Královéhradeckého kraje.

 

V Pardubickém kraji hrozí závěje v Králíkách a Žamberku, v Královéhradeckém v Rychnově nad Kněžnou, Trutnově nebo Vrchlabí. V Libereckém kraji mohou sněhovou nadílku očekávat obyvatelé Liberecka, Jablonecka i Semil. v Olomouckém kraji v Jeseníku a Šumperku nebo Uničově. Na Zlínsku bude sněžit ve Vsetíně a Rožnově pod Radhoštěm a výstraha platí také pro Bruntál, Krnov, Frýdek-Místek, Třinec a Rýmařov v Moravskoslezském kraji.

 

Žlutá místa na mapě označují, kde hrozí dle meteorologů největší nebezpečí v souvislosti s větrem a novou sněhovou pokrývkou.

 

S úterkem však nebezpečí nekončí. Meteorologové výhledově očekávají, že bude přetrvávat i ve středu mezi 2. a 7. hodinou ráno. Radí také zajistit zemědělské i okrasné rostliny, které jsou citlivé na prudké ochlazení, například fólií. To platí pro všechny kraje na území Česka.

 

Podívejte se na pondělní předpověď počasí:

TN.cz