noční obloha

Hlavu vzhůru, léto ovládnou noční svítící oblaka a planetární obři

Noční svítící oblaka nad Vodní nádrží Seč
Zdroj: Petr Horálek
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 14. 6. 2020
Téma:

I když jsou noci stále kratší, nástup teplého počasí láká mnohé k pozorování noční oblohy. Podle astronomů je nyní vhodný čas k pozorování nočních svítících oblak (NLC), podmínky napovídají tomu, že by tento jev mohl být letos ještě výraznější než loni. Na obloze jsou také velmi dobře pozorovatelné planety Jupiter a Saturn.

V červnu a červenci se podle České astronomické společnosti můžeme těšit na jev, který je nejčastěji znám jako noční svítící oblaka. Ta souvisí s meteorickým prachem a kolísáním sluneční aktivity.

 

"Ta bude i v roce 2020 v hlubokém minimu, což by mělo vytvořit výrazně stabilnější podmínky v těch vrstvách zemské atmosféry, ve kterých se NLC tvoří. Je tedy velice pravděpodobné, že rok 2020 bude na výskyt nočních oblak podobně bohatý jako rok minulý a možná se dokonce dočkáme fantastické podívané podobné té ve večerních hodinách 21. června 2019," vysvětluje Petr Horálek.

 

Tehdy se NLC podařilo Horálkovi zaznamenat nad Sečskou přehradou, oblaka byla přes celou oblohu, což je na naše poměry dost vzácné.

 

 

Noční oblaka jsou velmi řídká, na denní obloze je tak nespatříme. Můžeme je vidět ve chvíli, kdy je Slunce pod horizontem a nasvěcuje je za soumraku či rozbřesku nad severozápadním, severním a severovýchodním obzorem.

 

"Najděte si večer (po 22. hodině) či časně ráno (po 2. hodině) místo s odkrytým severozápadním, severním a severovýchodním obzorem. Noční oblaka se prozradí tak, že začínají „svítit“ do běla, zatímco běžná oblačnost na obloze tmavne či chytá naoranžovělý nebo nažloutlý nádech od světel z aglomerací pod nim," radí Horálek.

 

 

NLC nejsou jedinou zajímavou věcí, kterou můžeme na noční obloze pozorovat. Jupiter se 14. června dostal do opozice se Sluncem, už v malém dalekohledu lze spatřit jeho Galileovské měsíce, větší přístroj pak odhalí i oblačné pásy a Velkou rudou skvrnu.

 

20. července se pak dostane do opozice Saturn, který zaujme zejména svými velmi výraznými prstenci. K pozorování stačí menší hvězdářský dalekohled.

TN.cz