Dovolená v tuzemsku

Léto v Česku: Kempy a hotely bojují o zákazníky! I nižšími cenami ubytování

Ivan Berka
Ivan Berka
4.6. 2020 22:21
Téma:

Ceny za ubytování v kempech, chalupách a penzionech zůstávají stejné jako vloni. Jejich provozovatelé i přes vyšší zájem nechtějí riskovat případným zdražováním. Zlevňování se čeká v hotelích a wellness centrech. A nastal boj o české zákazníky. Ti podle ekonomů budou letos převážně volit dovolenou právě v tuzemsku.

"Přizpůsobili jsme se tomu, že se nebude jezdit ven a koupili si karavan. V cizině jsme už byli, ale v Čechách jen málo,“ řekl TV Nova turista v autokempu v Hrádku nad Nisou Ladislav Vodochodský.

 
"Ceník jsme nechali úplně stejný,“ potvrdila Žaneta Rosikoňová z Kempu Stříbrný rybník v Hradci Králové.


"Přestože máme propad za duben a květen nějaké dva miliony, což je deset procent už teď, ceny nezvyšujeme,“ nechal se slyšet ředitel Autokempu Kristýna v Hrádku nad Nisou Radek Petr.


Noc ve stanu tady vyjde na stovku, v karavanu na 120, v obytném automobilu 150, starší chatka je za 750 a VIP chatka pro sedm lidí stojí dva tisíce. "Pokud by se dělo něco závažného, tak bychom zdražovali, ale určitě ne letos. Převažují hlavně Češi,“ doplnil Petr.

 

 Kam se vyplatí vyrazit, zjistíte v reportáži:


Úbytek zahraničních turistů zaznamenala hlavně Praha. Tam si letos Češi zajedou také, ale spíš jen na otočku. "V Praze, Krumlově nebo v Karlovarském kraji spadly ceny minimálně o 20 %,“ tvrdí ředitel Czechtourism Jan Herget.

 

A v boji o českého klienta zlevňují i další hotely. "Na červen jsme snížili cenu přibližně o 10 %,“ informoval manažer hotelu Janské Lázně Marek Šustr.


"Třeba welness centra a velké hotely budou muset s cenou dolů, aby vůbec někoho nalákaly,“ má jásno ekonom Lukáš Kovanda.

 


Naopak tuzemské atraktivní lokality mohou být v klidu. Například Jižní Morava či Střední Čechy. Třeba na Ještědu mají do července plno.

 

Morava pociťuje enormní zájem českých turistů:

 


V horském hotelu Ještěd vyjde běžný pokoj na 3500 korun. Prostorný apartmán s úžasným výhledem na Liberec potom na 8100. "Dochází ke zdražování jenom tam, kde třeba zbývá posledních pár volných pokojů o tři až čtyři procenta,“ tvrdí manažerka hotelu Milena Lánská.

ls TN.cz