Mezinárodní den

Leváci slaví svůj svátek. Co je pro ně těžké a v čem jsou lepší než praváci?

Třináctý srpen je mezinárodním dnem leváků. Podle odhadů je levákem každý desátý Čech a jejich počet stále roste. Může za to i vyhláška, která zakazuje přeučování leváků na praváky. Podle odborníků to totiž vedlo k problémům při orientaci v prostoru.

Přeučení leváci měli často problém s určováním levé a pravé strany. Zato jsou leváci prý inteligentnější a vydělávají více peněz. Často však mají potíže i s těmi nejzákladnějšími činnostmi, jako je stříhání nebo otevírání konzerv otvírákem. Dokonce i myš u počítače je pro praváky. V posledních letech se ale i pro ně začaly některé nástroje uzpůsobovat.

 

Pro leváky se už dnes vyrábí i speciální školní potřeby, jako jsou například pravítka, pera, propisky nebo třeba nůžky. "K nám chodí převážně školou povinné děti ve věku šest až sedm let, které používají výrobky pro leváky. Starší generace je většinou přeučená," popisuje prodavačka v jednom z papírnictví.

 

Zdraví leváků je ve větším ohrožení, a to zejména proto, že většina nástrojů je uzpůsobena pro praváky. Leváci tak čelí vyššímu riziku úrazu a dožívají se tak nižšího věku. To může být ale zapříčiněno i tím, že mezi leváky je méně žen, které v průměru žijí déle než muži.

 

 

"Říká se, že leváci jsou většinou ti citlivější a tvůrčí, zatímco u praváků převažuje spíše racionální a logické myšlení. Jsou to takoví myslitelé," vysvětluje psycholog Karel Humhal. Podle mnoha studií levorucí muži s vysokoškolským vzděláním vydělávají více než jejich pravorucí spolužáci. U žen ovšem platí opak.

 

Leváci mají výhodu i ve sportu. Třeba u boxerů ránu zleva jen tak nikdo nečeká. "Jako levák si myslím, že jsem měl trochu výhodu v šermu. Dobří šermíři sice tvrdí, že je jedno, zda šermujete s levákem nebo pravákem. Není ale náhodou, že tři poslední olympijští vítězové v pětiboji byli leváci,“ myslí si pětibojař David Svoboda.

 

Mezi slavné leváky patří například bývalý prezident Spojených států Barack Obama, Albert Einstein, britská královna Alžběta II. nebo kytarista Jimi Hendrix.

TN.cz