kde je nejlevněji?

Ceny pohonných hmot v Evropě: Tady tankujte cestou na prázdniny

Tankování v Chorvatsku
Zdroj: Getty Images
Téma:

S příchodem turistické sezóny nemohli řidiči v Chorvatsku získat lepší zprávy. Ceny pohonných hmot, které poklesly již podruhé za sebou, budou klesat i nadále. Ačkoliv snížení cen není nijak výrazné, řidiči ho vítají s nadšením. Podívejte se, kolik stojí pohonné hmoty v evropských zemích.

Podle chorvatského ministerstva hospodářství, v porovnání s minulým úterkem, klesla průměrná cena paliva o 13 lipa (0,46 Kč) a v současnosti činí okolo 10,45 kun (36,6 Kč) za litr. 50litrová nádrž benzinu Eurosuper 95 tak vyjde řidiče levněji o 6,5 kun (22,8 Kč).

 

U jednotlivých čerpacích stanic se však ceny za litr benzinu Eurosuper 95 podstatně liší. Čerpací stanice INA prodává litr tohoto benzinu za 10,28 kun (35,9 Kč), Lukoil za 10,29 kun (36 Kč) a u čerpací stanice Tifon cena sahá až k 10,36 kunám (36,3 Kč) za litr.

 

Cena motorové nafty, která ještě před dvěma týdny překračovala limit 10 kun (35 Kč), nyní poklesla. Průměrná cena nafty klesla z 10,02 (35,1 Kč) na 9,93 kun (34,8 Kč) . Řidiči s průměrnou padesátilitrovou nádrží nyní za naftu ušetří přibližně 4,5 kun (15,8 Kč).

 

 

Kvůli ceně pohonných hmot byla iniciativou “Stop Fluel Price“ vyhlášena protestní akce, která se má konat v pátek 17.  v Chorvatsku. Podobné protesty se již konají po celém Srbsku a Bosně a Hercegovině. Protestní organizace požadují snížení pohonných hmot pod 9 kun (31,5 Kč) za litr. Stát se i nadále snaží o snížení spotřební daně a dalších daní, které tvoří více než polovinu ceny paliva. 

Oproti České republice jsou však ceny benzinu a nafty v Chorvatsku podstatně vyšší. "V Chorvatsku si za litr nafty připlatíte oproti Česku skoro 3 koruny a za litr Naturalu 95 dokonce 3,60 Kč," upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která poskytuje firemní tankovací karty a sleduje vývoj cen pohonných hmot v EU. 

Za srovnatelné ceny jako v ČR lze natankovat například v Rakousku nebo Maďarsku. Nejlevnější pohonné hmoty má v celé EU dlouhodobě Bulharsko.

 

 

Nejnovější údaje Evropské komise z počátku června ukazují, že litr benzinu stojí v ČR průměrně 33,17 Kč/l a nafta 32,44 Kč/l. Ceny pohonných hmot v posledních měsících reagovaly na zdražování ropy na světových trzích. Její cena za poslední rok vzrostla podle Viktora Zeisela, ekonoma Komerční banky, zhruba o 60 %.

 

I přes znatelné zdražení v posledních měsících patří Česko v rámci EU do první třetiny nejlevnějších zemí. Absolutně nejlevnější je Bulharsko, kde stojí litr nafty stejně jako litr benzinu. Nafta je zde ve srovnání s ČR levnější o 3 Kč a 50 haléřů a litr benzinu skoro o 4,30 Kč.

ls TN.cz