Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 2. 2019
Spor v Itálii

Lezete partnerovi na facebook? Porušujete zákon, rozhodl soud

Muž na facebooku
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Italské soudy řešili případ muže, který měl podezření, že ho manželka podvádí, a tak se přihlásil na její facebook, aby se přesvědčil. Podle nejvyššího soudu na to neměl právo, přestože mu žena přístupové údaje sama prozradila.

Soud rozhodoval spor bývalých manželů ze Sicílie, jejichž svazek se rozpadl poté, co muž pojal podezření, že ho žena podvádí. Začal proto sledovat její chování na sociálních sítích, běžně se přihlašoval na její facebookový profil a fotil si její konverzaci s jiným mužem.

 

Manžel byl přesvědčený, že právě tento muž je tím, s kým jeho žena spí, a tak jí změnil heslo k facebooku, aby už si s ním nemohla dál psát. Manželství skončilo a žena se bývalého partnera ještě rozhodla zažalovat, píše italský portál repubblica.it.

 

Nejvyšší soud teď potvrdil rozhodnutí soudů nižší instance. Muž na přihlášení k facebooku své manželky neměl právo a porušil zákon na ochranu osobních informací. Manžel argumentoval tím, že žena měla slabé heslo a navíc mu ho sama prozradila, když byli ještě zadobře.

 

 

K účtům partnera byste se ale podle soudu neměli přihlašovat i přesto, že vám přístupové údaje sám dal. Manžel si podle verdiktu soudce sám uvědomoval, že porušuje soukromí své partnerky a dělá to v rozporu s jejím přáním.

 

Muž teď musí podle rozsudku uhradit náklady na soudní řízení, které činí asi dva tisíce eur (asi 51 tisíc korun). Zároveň má bývalé manželce vyplatit odškodné tři tisíce eur (zhruba 77 tisíc korun).

epa TN.cz
Reklama