PŘÍRODA ŘÁDÍ

Lidé bojují s následky povodní. Mají nárok na desítky tisíc korun

Martin Kočárek
Martin Kočárek, Ivan Berka
19.7. 2021 21:25
Téma:

Obce na severu Čech postižené bleskovými povodněmi se dostávají z nejhoršího. Vyklizena je už většina domů, do kterých se dostala voda, a čeká se na odvoz přeplněných kontejnerů s odpadem. Většinou jde o zničený nábytek nebo domácí spotřebiče. Postiženým lidem slíbily úřady mimořádnou dávku finanční pomoci.

Dům Krejčíkových z Lobendavy na Děčínsku byl během sobotních bleskových povodní nejvíce postižený. Měli v něm více než metr vody. Luční potok jim teče přímo pod okny a voda z něj odnesla i několik slepic.

 

"Jsem si říkala chudinky, aby tam nepošly, neutopily se. Chtěla jsem tam jít, ale už jsem si netroufla. Všechno plavalo, byl to strašně velký proud. Nábytek, spotřebiče, sušička, pračka, všechno jsme museli vyházet," popsala Božena Krejčíková.

 

 

Škody si zatím ani netroufají odhadovat. Zničené je vše, co se nacházelo na zahradě nebo v přízemním patře domu. Podobně jsou na tom sousedé, jejichž dům je jen o kousek výš, doma se brodili v 80 centimetrech vody.

 

"Dali jsme to do pořádku tak, že se tam dá bydlet, ale nejde vařit, nejdou zásuvky. Musíme ještě prostě počkat," popsal majitel domu Jiří Král.

 

Z malé říčky, která má běžně jen okolo 20 centimetrů, se během krátké chvíle stala ohromná řeka. Největší problém teď je kam s vyhozenými věcmi a hlavně zajištění pitné vody. V Lobendavě totiž nemají vodovod.

 

 

"Podařilo se nám odvézt nejméně 10 až 15 kontejnerů. Z nejhoršího jsme venku. Čeká nás vysoušení, dnes jsem získal i nádrž na pitnou vodu. V obci máme jen povrchové studně, které byly všechny kontaminované," uvedl starosta Lobendavy Stanislav Jirásek (Lobendava v novém kabátě).

 

Řada postižených neměla pojištěné domy, obec teď proto jedná s krajem o finanční pomoci. Jinde už ale lidem začali dotace vyplácet. Například v Zákupech na Českolipsku dostane každá z postižených rodin okamžitou pomoc ve výši 30 tisíc korun.

 

"Než si lidi zařídí pojistku a podobně, tak jim ty prostředky pomůžou koupit nový koberec, nové lino a nemusí čekat, až jim přijdou nějaké prostředky z pojišťovny," vysvětlil starosta Zákup Radek Lípa (Nezávislé moderní Zákupy).

 

Úřad práce také nabízí postiženým záplavami mimořádnou dávku v hmotné nouzi, která může dosahovat až 58 tisíc. Do obcí míří úředníci, kteří lidem pomohou vyřídit potřebné dokumenty.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mb TN.cz