Problém na Plzeňsku

Lidé čekají na autobus mnohdy marně. Dopravce slibuje nápravu

Barbora Slavíková
Barbora Slavíková
9.7. 2020 22:23

Obyvatelé Plzeňska mají problémy s autobusovou dopravou. Kraj vybral nového dopravce, který v polovině června nasadil do provozu stovky nových autobusů. Jenže se ukázalo, že nemá dostatek řidičů. Autobusy tak mají často velká zpoždění a některé nepřijedou vůbec. Dopravce prý problémy co nejdřív odstraní.

Tři sta nových moderních klimatizovaných autobusů, dvojitá skla, vytápění, delší sedačky s větší roztečí a wifi připojení. Tyhle sliby společnost Arriva splnila, jenže lidé si stěžují, že autobus na zastávku nedorazí včas, případně vůbec.

 

"Čekají, někdy projede kolem zastávky, pak si vzpomene, že tam ty lidi nechal, tak se pro ně vrací," popsal starosta obce Žihle František Procházka. "Někdy nepřijely vůbec, jednou nejely dva za sebou," stěžuje si na autobusy jedna z místních. "Zpoždění, taková nedochvilnost," přidala se další.

 

Ve čtvrtek dopravce nevypravil přes 30 spojů, v úterý jich bylo dokonce 44. "Dnes nevypravíme cirka 30 spojů z celkových 3500," potvrdil ve čtvrtek mluvčí společnosti Arriva Jan Holub.

 

 

"V poslední době došlo k tomu, že Arriva má nedostatek řidičů, takže neodjely některé spoje," informoval náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek.

 

Problémy s novým dopravcem zaznamenali starostové obcí a okrajových částí Plzně ještě před jeho startem. "Tady byla i nedostatečná informovanost směrem k veřejnosti o těch změnách jako takových," myslí si místostarostka městské části Plzeň 4 Lenka Kočová.

 

"Jízdní řády jsme po urgencích dostali v pátek, což znamená 12. června, když od 14. docházelo ke změně dopravce," kritizovala starostka obce Kyšice Martina Beranová.

 

Vedení společnosti prý celou situaci intenzivně řeší a slíbilo nápravu v příštích dnech. "Povolali jsme zkušené kolegy ze středních Čech, aby nastavili správně všechny procesy, a aby nedocházelo k tomu, že nevypravíme byť jen jeden jediný spoj. Očekáváme, že už od tohoto víkendu bude vše v pořádku," sdělil Holub.

 

 

V případě, že se tak nestane, hrozí novému dopravci pokuty za každý nevypravený spoj. "My budeme tu smlouvu samozřejmě uplatňovat, nebudeme platit za neodjeté spoje," ujistil Čížek. "Nebudeme se jim bránit a postavíme se k takové sankci, nebo pokutě, čelem," reagoval mluvčí Arrivy.

 

Pokud zástupci společnosti Arriva odstraní vzniklé komplikace do začátku příštího týdne, sankcím od krajského úřadu se vyhnou.

epa TN.cz