Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Česká národní banka

Lidé falšují peníze na obyčejných tiskárnách, nejvíc v období Vánoc

Počet padělaných bankovek podle statistik České národní banky sice meziročně klesá, nejvíc jich je ale vždy zachyceno ke konci roku. Do oběhu je většinou dávají lidé ve finanční tísni v době kolem Vánoc. Většinou je podle policie kopírují na multifunkčních tiskárnách.

Zhruba tři tisíce padělaných bankovek se ročně dostanou v České republice do oběhu. Nejčastěji je obchodníci zachytí kolem Vánoc a ke konci roku. Jeden z případů se objevil třeba na jihu Čech.

 

"Na konci roku jsme zaznamenali i dvoutisícové bankovky jako padělky. To byl kupříkladu případ mladé ženy, která využila toho, že bankovky našla ve firemní pokladně. Použila je jako předlohu a naprosto obyčejným způsobem je zkopírovala na tiskárně,“ uvedl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

 

Když si pro ni policie přišla, nezapírala. Prý ji k tomu před Vánocemi donutila její tíživá finanční situace.

 

"Dost často se ty bankovky padělané zjistí až v okamžiku, kdy je tržba dodávána do nějakého bankovního domu," vysvětluje Matzner.

 

 

Padělatelé podle policie nejčastěji falšují pěti set korunové bankovky, v těsném závěsu jsou pak tisíci korunové bankovky. Většinou se ale nejedná o dobré padělky.

 

Na pětistupňové škále nebezpečnosti jsou zadržené bankovky hodnoceny nejčastěji na čtvrtém stupni. Padělky z inkoustových tiskáren se dají podle expertů lehko poznat. Stačí je prý promnout a i laik ucítí, když se jedná o falešné peníze.

pan, Michaela Klárová TN.cz