koronavirus na Olomoucku

Lidé jsou v uzavřené oblasti už sedm dní, stěžují si na pomalé testování

Téma:

Už sedmým dnem platí přísný zákaz vstupu do uzavřené zóny v okolí Uničova, Červenky a Litovle. Obyvatelé těchto obcí začínají kritizovat pomalé tempo testování. Mnozí doufali, že se díky mobilní stanici brzy dozvědí, zda i oni jsou nakaženi.

V Litovli dobrovolníci podle seznamu donekonečna balí a roznášejí pomoc lidem. Ti jsou už sedmým dnem uzavřeni ve svých domovech. V neděli zavřely mnohé obchody, unavení prodavači potřebovali alespoň jeden den odpočinku.

 

Mnoha lidem už ale dochází trpělivost. Doufali, že se testování tisíců obyvatel uzavřené zóny, kde stále stoupá počet nakažených, rozjede ve velkém. "Situace tady začíná být opravdu vyhrocená. Testování tady není, netestují nás, nikdo nám nenabídl testování," popsala paní z uzavřené oblasti.

 

"Testování probíhá, možná není tak rychlé, jak bychom chtěli, na druhou stranu směřovaly tam i ty dané rychlotesty, které ale nejsou zcela stoprocentně validní," reagoval ministr zdravotnictví Adam Votjtěch.

 

 

Navíc stále chybí roušky i další pomůcky. Obce si tak musejí pomáhat samy. Celé okolí dál hlídají stovky policistů, vojáků a hasičů. Přesto se najdou dobrodruzi, kterým zátarasy nic neříkají - i přes vysoké pokuty, které jim hrozí.

 

Přitom třeba zemědělci mají problémy, dostat se na své pozemky. Ty totiž často leží za pomyslnou nepropustnou hranicí. Jedinou možností je výjimka od krajské hygieny.

 

Uzavřené jsou také Kynice, jak to vypadá tam, se můžete podívat v reportáži TV Nova:

tn.cz / TV Nova