Postupné uvolňování

Lidé mají ve vládních nařízeních chaos! PŘEHLED, co stále platí

Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 22. 5. 2020
Téma:

Postupné uvolňování mimořádných opatření vyvolalo obrovské zmatky. Někteří lidé mají problém orientovat se v tom, co stále musí dodržovat a co už naopak neplatí. Přinášíme proto jednoduchý přehled.

Zatím poslední vlna rozvolnění nastala 11. května, další, dosud největší, bude následovat v pondělí. Neustálé změny ale vyvolávají ve společnosti zmatek a řada lidí tak netuší, která nařízení už se zrušila a u kterých si na konec ještě počkáme. Čtěte, co stále platí.

 

Roušky

Na veřejnosti stále musí lidé nosit roušky, přestože už existuje celá řada výjimek. Za určitých podmínek je nemusíte mít v kanceláři nebo při práci v horku, chránit obličej si nemusí ani děti v mateřské škole nebo herci, pokud jsou od diváků dál než na dva metry. Kompletní přehled najdete zde.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o tom, kde roušku mít musíte a kde už ne:

 

Shlukování

Žádné větší večírky zatím nepořádejte. Na veřejnosti spolu může být maximálně deset lidí, pokud nejde o členy domácnosti, kolegy z práce nebo truchlící na pohřbu. Od ostatních musíte stále udržovat dvoumetrový odstup.

 

Pro divadelní, hudební a další umělecká představení, sportovní, kulturní nebo náboženské akce pak platí limit 100 lidí. Omezení se nevztahuje na zasedání ústavních orgánů nebo orgánů veřejné moci.

 

 

Nákupní doba pro seniory

Do prodejen potravin, hygienického zboží, kosmetiky a drogerie s prodejní plochou více než 500 metrů čtverečních smí v čase mezi 8. a 10. hodinou jen lidé starší 65 let či držitelé průkazu ZTP starší 50 let včetně doprovodu. Do obchodů v tomto čase mohou také pečovatelé nebo zaměstnanci prodejny.

 

Restaurace

Až do 25. května mohou mít restaurace otevřeny pouze venkovní zahrádky. Při jídle nebo pití nemusí mít zákazníci roušku, mezi stoly musí být ale alespoň 1,5metrové rozestupy. Toalety uvnitř mohou být v provozu, provozovatel ale musí zajistit, aby lidé i ve frontě dodržovali odstup.


Které obchody zatím nemohou otevřít a jaké podmínky platí pro cestování? Čtěte v další části článku:

 

1
2
TN.cz