Překvapivé odhalení

Lidé můžou po limonádách bez cukru přibrat, zjistili vědci

Tlusté dítě
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
21.12. 2019 5:45
Téma:

Řada lidí pije limonády a další nápoje bez cukru, protože mají pocit, že jsou zdravější a dietnější než klasicky slazené verze. Vědci ovšem zjistili, že light verze nápojů mohou naopak vést k nabírání váhy!

Podle nové studie mají lidé, kteří pijí limonády s umělými sladidly velmi často úplně stejný příjem cukru jako ti, kteří pijí "plnohodnotné" drinky.

 

Podle Daily Mailu, který na zjištění upozornil, je to dané tím, že lidé, kteří si nedopřejí cukr v limonádě, mají později tendenci se za svoji pevnou vůli odměnit nějakou jinou sladkostí.

 

Umělá sladidla navíc podle výzkumníků dokáží změnit složení bakterií v zažívacím traktu takovým způsobem, že je pravděpodobnější, že lidé ztloustnou nebo dokonce onemocní cukrovkou.

 

Portál připomíná, že aktuální studie není první, která poukazuje na škodlivý vliv umělých sladidel na zdraví. Jiné práce spojily nápoje bez cukru s vyšším rizikem demence, mrtvice nebo srdečními problémy.

Výzkumný tým z University of South Australia vedený profesorem Peterem Cliftonem zkoumal širokou škálu umělých sladidel včetně těch nejznámějších - aspartamu a acesulfamu-k.

 

Clifton zároveň dodal, že počet dětí, které pijí dietní limonády, se za posledních 20 let ztrojnásobil. U dospělých je nárůst nižší - 54 procent.

TN.cz