Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

narušují ekosystém

Zákaz koupání a pokuty nestačí, lidé berou jezera na Šumavě útokem

Strážci Národního parku Šumava čím dál častěji pokutují turisty, kteří se koupají v ledovcových jezerech uprostřed chráněného území. Koupání v nich je přitom přísně zakázané.

Turisté, kteří se koupají v ledovcových jezerech na Šumavě, si podle strážců neuvědomují, že vážně poškozují jejich velmi křehký ekosystém. V Národním parku Šumava je takových jezer celkem pět a asi nejčastěji se to týká Černého

 

Problém se týká i ostatních jezer. Pouze na jezero na Plešném, si málo kdo troufne,  protože je tam stálá služba strážců Národního parku. Znečištění, které je s koupáním spojeno, podle nich negativně ovlivňuje přírodní prostředí rostlin a živočichů, kteří na Šumavě žijí. V ohrožení je tak jedinečný ekosystém.

 

 

Už tak kyselá jezera byla dlouhé desítky let vystavena kyselým dešťům, které jejich pH snížily až o jeden nebo dva stupně. To mělo fatální vliv na život uvnitř jezer.  Stráž navíc velmi často naráží i na turisty, kteří nerespektují zákazové cedule a jezdí a parkují, kde se jim zachce.

 

Jedna z častých výmluv řidičů je podle strážců navigace. Pracovníci Informační a strážní služby Národního parku Šumava bohužel při každé kontrole v těchto územích rozdají několik pokut. Nejčastěji jsou v řádech několika stovek korun, sankce se ale mohou vyšplhat i na několik desítek tisíc korun.

mik TN.cz