Vyšetřování policie

Lidé ničí a kradou cedule na Šumavě. Někteří si je odnáší jako suvenýr

Michaela Klárová
Michaela Klárová
Aktualizováno 18:15
15.3. 2021 18:04
Téma:

Desítky tisíc korun ročně musí Národní park Šumava vynaložit na obnovu zničených informačních tabulí v lokalitě chráněného území. Některé cedule vandalové nejspíš ničí systematicky. Případem se proto už zabývá policie.

Nejčastěji se z území Národního parku Šumava ztrácejí informační cedule s piktogramem se zákazem vstupu do lokality. Vandal či vandalové konkrétně u Jezerní hory nad Černým jezerem zničili nebo ukradli terénní značení opakovaně, a tak správci parku nabyli dojmu, že se jedná o systematické ničení a podali na vandaly trestní oznámení.


Cedule se terčem útoků navíc zřejmě staly v době, kdy máme po České republice omezený pohyb. Ročně park musí investovat desetitisíce korun na obnovu informačních tabulí. Lidé často berou i cedule, kde je státní znak nebo označení rezervací a prvních zón národního parku jako suvenýr z výletu.

 


Mizí také zákazy vjezdu cyklistů. Při kontrolách pak turisté nebo cyklisté uvádí, že zákazové značení nikde neviděli. Terčem útoků se ale stávají panely i z důvodů ideologicko-politických. Jedná se o ty, které připomínají železnou oponu.


Někteří návštěvníci si našli ještě jednu zábavu, a to kamenování fotopastí, které správa používá pro monitoring různých druhů zvěře. Fotopasti přitom pomáhají chránit ohrožené druhy zvířat.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

ls TN.cz