epidemie koronaviru

S rouškami, či bez? Lidé je sundali, hygienici vyřizují mraky přestupků

Anežka Vrbicová
Anežka Vrbicová
Publikováno 24. 6. 2020
Téma:

Lidé mají stále chaos v tom, jaká protiepidemická opatření právě platí a jaká už ne. Roušku v autobusech nebo uvnitř obchodních center někteří nosí, jiní ne. Přitom povinnost nosit roušku by měla skončit až příští středu. Zřejmě se to ale nebude týkat Prahy a Karvinska. Hygienické stanice jsou tak dál zavalené vyřizováním přestupků kvůli nedodržování opatření.

Roušky se až do 1. července musejí nosit ve vnitřních prostorách jako jsou například obchody, restaurace, úřady nebo vozy městské hromadné dopravy. Jenže velice často je lidé nemají. Například v obchodním centru v Ostravě štáb TV Nova za necelou čtvrt hodinu potkal deset lidí bez roušky.

 

Lidé se mezi obchody procházeli s rouškou kolem krku, jiní ji neměli vůbec. Bez roušky štáb potkal i několik prodavaček. Přitom Moravskoslezský kraj patří společně s Prahou mezi rizikové regiony. Za desetiminutovou jízdu pražskou tramvají reportérka ve voze, kde bylo zhruba patnáct lidí, potkala tři, kteří neměli nasazenou roušku.

Epidemiolog Rastislav Maďar se vyjádřil k druhé vlně:

 

 

Někteří ji měli, nasadili si ji ale jen přes ústa a nos nechali venku. Takhle použitá rouška ovšem přenosu kapének tolik nebrání. Policisté pokutují spíš ty, kteří ji nemají vůbec. "V současné době je hodně přestupků, kolem 1400, které jsme obdrželi, ale není to ještě konečné číslo, protože opatření stále platí a přestupky sem pořád docházejí," říká Zdeňka Shumová z pražské hygienické stanice.

 

"Máme stále nárůsty v Praze a v Moravskoslezském kraji. Za včerejšek přes dvacet případů denně. Situace není úplně klidná a komunitní šíření nemoci stále probíhá. Myslím si, že minimálně v MHD ty roušky smysl mají," vyjádřil se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj se o nutnosti používat roušky dál v ohniscích nákazy bude ještě jednat.

V Brně zahájili rozsáhlý výzkum pacientů s Covidem-19, více informací najdete v reportáži:

 

Související témata:
Barbara Hanousek, Kateřina Sejková TN.cz