Varování hasičů

Lidé podceňují revize komínů, vloni tak vzniklo 900 požárů

Téma:

Nevyčištěné komíny od sazí, neodborná manipulace s topidly nebo chybějící revize - přesně takové jsou podle hasičů nejčastější příčiny vzniku požárů během topné sezóny. Jen během loňského roku hasiči vyjížděli k více než 900 požárům způsobených právě vadnými komíny. Škoda byla za téměř 50 milionů korun.

K podobnému požáru vyjížděli hasiči z Moravskoslezského kraje v pátek. Hořelo v rodinném domě v Odrách na Novojičínsku. Oheň podle hasičů vznikl od kamen v přízemí a během pár minut se rozšířil na celý dům. V době příjezdu hasičů byla střecha v plamenech.

 

Zborcená střecha navíc zapálila uskladněné dřevo, kterým majitel domu topil. Na půdě měl uskladněné také seno, které vzplálo velmi rychle.

 

"Asi vypadl nějaký uhlík z kamen. Topím tu takhle tolik roků a nikdy se nic nestalo. Musíme udělat novou střechu, celý barák je prolitý vodou," řekl TV Nova majitel domu Miroslav Mansbart.

 

Při hašení se jeden hasič zranil. Předběžná škoda se odhaduje na devět set tisíc. Škodu za půl milionu způsobil ve čtvrtek požár nové dřevostavby v Ostravě. Hořet začalo od komína, potvrdili vyšetřovatelé.

 

 

Další požár pak kvůli špatně postavenému komínu likvidovali hasiči v Kobeřicích na Opavsku. Hasiči lidem doporučují, aby kontroly kotlů a komínů nepodceňovali. Oheň pak může páchat milionové škody.

 

Nejhorší situace byla předloni. Počet požárů komínů tehdy vzrostl o pětinu a přesáhl tisícovku. Hořet často začne také kvůli samotným topidlům, tedy při špatné manipulaci s kamny nebo kvůli nepořádku kolem nich. Loni bylo takových případů víc než sto.

 

 

"Když je komín špatně vyčištěný, začnou hořet saze. Upozorňuji, aby nezkoušeli sami hasit vodou, protože by došlo k výbuchu, jedině je možné hasit pískem," varuje mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

 

Podle zákona by váš komín měl alespoň jednou ročně prohlédnout kominík. U spotřebičů na pevná paliva byste pak revizi měli provést třikrát ročně. Jinak vám hrozí až desetitisícová pokuta.

Související témata:
vbo, Jan Socha TN.cz