zničený dům

Při výbuchu v Lenoře přišli lidé o střechu nad hlavou, takhle trávili Vánoce

Michaela Klárová
Michaela Klárová
Aktualizováno 21:15
26.12. 2019 20:52
Téma:

Obyvatelé domu v Lenoře na Prachaticku, kterým v říjnu otřásl mohutný výbuch, tráví vánoční svátky většinou u příbuzných. Jejich dům už nestojí, ale lidé ze sousedství, kteří se museli také evakuovat, už se vrátili domů. V říjnu se při požáru a explozi devět lidí zranilo a jeden člověk zemřel.

Ještě před dvěma měsíci vypadal obývací pokoj manželů Strapkových z Lenory na Prachaticku strašlivě. Stěny, okna i zařízení jim v říjnu poničila ohromná exploze ve vedlejším vchodě. Dočasně museli opustit domovy. Chvíli to vypadalo, že letošní závěr roku budou trávit u příbuzných. Vánoční svátky ale nakonec prožívají doma. "Teď je nás tady asi dvanáct. My máme návštěvu teď. Děti a vnoučata," sdělil Tomáš Strapek.

 

Radost o letošních svátcích prožívá i pan Maďar z dalšího vchodu. Jeho nevidomá maminka chvíli po explozi skončila v nemocnici. Ještě před měsícem moc nevěřil tomu, že letošní Vánoce stráví spolu. Jeho velké přání se ale před několika dny nakonec vyplnilo.

 

Život se lidem z Lenory změnil na začátku října, kdy v jednom z vchodů vybuchly zřejmě úmyslně nastražené propanbutanové láhve. Devět lidí se zranilo, jeden zemřel. Podle místních to byl právě ten, který měl výbuch na svědomí. Dům, kterým exploze otřásla, byl podle statika natolik narušený, že musel jít nedávno k zemi.

 

 

Lidé, kteří v domě bydleli, jsou u příbuzných nebo v náhradním bytě. Jeden člověk ale stále zůstává ve vážném stavu v nemocnici. Zájemci stále mohou přispívat finančními dary na transparentní účet. Jeho číslo je vyvěšeno na webových stránkách obce.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / TV Nova